Ulusal Gündem Haber Girişi : 18 Mart 2023 13:50

10 YIL SONRA İLK RESMİ ZİYARET: DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU MISIR'DA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Şükri ile bir araya geldi. İki bakan görüşmeleri sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı açıklamada, " Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Burada en önemli şey her iki tarafta da olan güçlü siyasi irade. İki taraf olarak da ciddi bir kararlılığa sahibiz." ifadelerini kullandı.

 

Mevlüt Çavuşoğlu, Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile bir araya geliyor. Görüşmede Türkiye-Mısır ilişkilerini normalleştirme çabalarının yanı sıra Libya gibi bölgesel konular ele alınacak.

Turizm ve ticaretin geliştirilmesi için yapılacaklar da masada olacak.

Ziyarette dair en çok merak edilen, tarafların ilişkileri yeniden büyükelçi seviyesine çıkarıp çıkarmayacağı.

Ankara-Kahire ilişkileri, 2013 yılında Mısır'daki darbe sonrası maslahatgüzar seviyesine indirilmişti.

 

TÜRKİYE İLE MISIR HEYETLERİ ARASINDA GÖRÜŞME  

Çavuşoğlu ve Sameh Shoukry ikili görüşme sonrası düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu. Burada ilk sözü alan Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, bu süreç ile ortak bir bakış açısının oluştuğunu belirterek, "Bu sürecin olumlu neticeleri ile istediğimiz noktaya geleceğiz. Gördük ki neredeyse aynı anlayışa sahibiz. Ortak diyebileceğimiz bölgesel sorunlarımız var. Kardeşim ve Dostum Çavuşoğlu'na hoş geldiniz diyorum. Buraya gelmeniz bizim için çok büyük bir onur" dedi.

 

"MISIR'IN GÖSTERDİĞİ DAYANIŞMAYI ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

 

 

"Bugüne kadar buraya gelmek nasip olmamıştı. Ama bundan sonra ziyaretlerimiz sıklaşacak. Sevgili kardeşimi de bir kez daha ülkemizde ağırlamak isteriz. Depremde gösterdiğiniz desteği ve dayanışmayı halkımız ve biz asla unutmayacağız.

Mısır'dan Türkiye'ye ciddi bir yardım geldi. Buraya gelirken insani yardım taşıyan 4. uçağın da geldiğini söylediler. Bir kere daha teşekkür ediyoruz.

"CUMHURBAŞKANLARIMIZ İKİLİ İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA ANLAŞTI VE BİZİ GÖREVLENDİRDİ"

Cumhurbaşkanlarımızın Doha'daki görüşmesinden sonra ilişkilerimizi geliştirilmesi konusunda anlaştı vebizleri görevlendirdiler. Biz bu aşamaya gelmeden önce de diğer platformlarda bir araya gelerek ilişkilerimizi nasıl normalleştireceğimizi görüştük. Şimdi somut adımlar atmaktan memnuniyet duyuyoruz.

 

Mısır'la ilişkilerimizi geliştirirken sadece iki ülkeyi konuşmuyoruz. Bölgenin istikrarı için ikili ilişkilerimizin önemini hepimiz biliyoruz. Bölgemizin bekası için birlikte çalışmamız gerekiyor. Bundan sonraki süreçlerde de görüş ayrılıklarımız olabilir ancak bağlarımızı koparmamak için üstümüze düşeni yapacağız.

 

Bakan Çavuşoğlu ise Mısır'ın sıcak ev sahipliği için teşekkür etti ve şunları söyledi;

Mısır’ın başkenti Kahire'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türkiye heyeti, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry başkanlığındaki Mısır heyeti ile görüşme gerçekleştirdi.

Haber Paula Papureanu