Ulusal Gündem Haber Girişi : 22 Mayıs 2023 12:14

2023/2. Dönemine İlişkin Engelli ve Eski Hükümlü Proje Başvuruları Başladı!

 

Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarından; engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve işyerine uyumlarının sağlanması ve engelliler ile eski hükümlülerin kendi işini kurmaları için hazırlanacak projelere destek verilecektir.


Verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına ve engellilerin mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmaktır.
Başvuru Rehberlerine göre hazırlanacak projeler kamu ve sosyal tarafların temsilcilerinden oluşan Komisyon değerlendirmesi sonrasında desteklenebilecektir.Desteklenecek projeler;1- Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik hibe desteği projeleri:
Kendi işini kurmak isteyen engelliler proje başvurularını, 
9 Haziran 2023 tarihi saat 23:59’a kadar e-Devlet üzerinden online olarak yapmaları gerekmektedir. İl Müdürlüğümüze elden veya posta yolu ile yapılacak proje başvuruları kabul edilmeyecektir.

2- Diğer Projeler:

 

a- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler
b- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler
c- Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler
d- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler
e- Korumalı işyeri desteğine yönelik projeler


Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları, işyerleri, üniversiteler, belediyeler ve kamu kurumları projelerini hazırlayıp 9 Haziran 2023 tarihi mesai saati sona erene kadar  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüze elden veya posta yoluyla teslim edebilirler. Ayrıca kendi işini kurmak isteyen eski hükümlülerin projelerini belirtilen tarihe kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile İl Müdürlüğümüze iletmesi gereklidir.