Yerel Gündem Haber Girişi : 17 Eylül 2023 23:12

AHİLİK, AHLAK KAİDESİ ÜZERİNE İNŞA EDİLMİŞTİR!

 

.. 'Ahilik, değerlerimizi kaynaştıran ve hayata geçirilmesini sağlayan bir yenilik, toplumdaki birlik, beraberlik ve yardımlaşmayı en güzel şekilde hayata geçiren bir kurum, işyeri, sanat ve ahlakın öğretildiği bir okuldur.'

 

Haber/Hanife Cömez

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ederek, 36. Ahilik Haftası ve Mesleki Eğitim Haftası’nı kutladı..

 

KANAAT HABER/ Ahilik anlayışının toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırdığını ve aralarında dayanışma kurulmasını sağladığını söyleyen Başkan Oral, “Ahilik teşkilatı, can ve mal beraberliği olarak adlandırılan bir ahlak kaidesi üzerine inşa edilmiştir” dedi.

 

'Sosyal barışın öncüleri..'

Oral, ahilik anlayışının toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırdığını, aralarında dayanışma kurulmasını sağladığını söyledi. Başkan Oral, Ahilik haftası ile ilgili yaptığı açıklamada, sadece ait oldukları dönemin ekonomik hayatını düzenlemekle kalmayan ahilerin, oluşturdukları manevi iklim, sosyal düzen, iş ahlakı, ahlak nizamı ve kardeşlik hukuku ile toplumda sosyal barışın da öncüsü olduklarını söyledi.

'Model oluşturmaktadır..'
Ahilik sisteminin işyeri, sanat ve ahlakın öğretildiği bir okul olduğuna işaret eden Başkan Oral, “Burada emeğin karşılığı çalışana alın teri kurumadan ödenir. Bu uygulama emek ve sermayenin barışık olduğu bir model oluşturmaktadır. Ahiliğin küreselleşen dünyada bize tek başına yol gösterici olmayacağını düşünebiliriz. Ancak, günümüzde gelişmişlik göstergesi olarak kabul edilen eğitim, ekonomi, sağlık ve sosyal hayat gibi konularda ahilik teşkilatınca geçmişte atılan temellerin halen önemini koruduğu sağlam bir gerçektir” dedi.


Yeni nesillere aktarılmalı..”
Oral yaptığı açıklamada, “Bizlere düşen görev, Türk milletine özgü bir kültür hazinesi olarak asırlar boyunca yaşatılan bu anlayışı yeni nesillere aktarmaktır.

Ahilerin hem üretici, hem de tüketici haklarını korumak için koydukları kurallar, bugün bu alanda hazırlanan yasaların temelini oluşturmaktadır.

18-24 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 36. Ahilik Haftası münasebetiyle, Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ederken esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum” diye konuştu.