Siyaset Haber Girişi : 27 Şubat 2023 17:05

AK PARTİDEN KESİN SEÇİM HABERİ

"Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ertelenmeyecek". Bu sözleri Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş konuyla ilgili yorum yaparken söyledi. 

 

Milletvekilinin sözlerine göre, bütün milletvekilleri deprem bölgesinde olmak istediği için meclise 6 Şubat'tan itibaren 21 gün ara verdi. Milletvekili seçimlerin ertelenmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi:

 

"Bu nedenle TBMM'nin çalışmaları 28 Şubat'a kadar askıya alındı. Yarından itibaren TBMM Genel Kurulu çalışmalarına başlıyor."-milletvekili dedi.

 

Hatırlatalım ki, 6 Şubat günü yerel saatle 04:17 sıralarında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde ve saat 13:24'te Elbistan ilçesinde 7,7 büyüklüğünde iki deprem meydana geldiği hatırlatılmalıdır. Derinliği 7 kilometre olan deprem 10 ilde ciddi yıkıma neden oldu. Depremden etkilenen 10 ilde 3 aylık olağanüstü hal ilan edildi. 20 Şubat'ta Hatay ilinde 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi. Depremin ardından seçimlerin erteleneceği söylentileri dolaşmaya başladı.

 

Daha önce ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılacağını duyurdu. Ancak ülkede yaşanan yıkıcı depremin ardından seçimlerin ertelenmesi konusu gündeme geldi.

 

Bazı siyasetçiler seçimlerin gelecek yıla ertelenmesini önerse de muhalefet buna karşı çıktı. Muhalefet, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin planlandığı gibi 18 Haziran'da yapılmasını istiyor.

 

Haber: Paula Papureanu