Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

Altınova Yalova’nın arkeoloji için atan kalbi olacak!

Yalova’daki tarihi eserler Altınova’ya taşınıyor. Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Tavşanlı beldesinde bulunan Roma dönemine ait 10 tarihi eser, Altınova’ya nakledildi..

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, arkeoloji müzesini hayata geçireceklerini açıkladı..

Roma dönemine ait 10 tarihi eserin nakil işlemleri gerçekleştirildi.

Roma Dönemine ait 10 tarihi eser koruma altında..

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınan izinle, Altınova İlçesinin Tavşanlı Beldesi Dipgölcük bölgesinde dağınık şekilde duran Roma dönemine ait mermer ve taş blokların nakil işlemi gerçekleştirildi. Mimari 10 tarihi eser Yalova Müze Müdürlüğü uzmanlarının denetimde tıra yüklenerek Altınova Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıevi’ne sevk edilirken, eserler koruma altına alındı.

Altınova, arkeoloji için atan kalp olacak..

Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Altınova Hersek Deltası Kara ve Sualtı Kazıları Başkanı Doç. Dr. Serkan Gündüz, Yalova’daki eserlerin Altınova getirilmesiyle birlikte ilçenin Yalova’nın arkeoloji için atan kalbi olacağını söyledi.

“Turizm, kültür merkezi, haline getireceğiz.”

Bölgenin Yalova’daki arkeolojik eserlerin toplandığı bir merkez haline de geldiğini söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “İnşallah önümüzdeki süreçte de orada bir arkeoloji müzesini hayata geçiririz. Burayı tarihi dokusu, doğal güzellikleriyle, deniziyle, ormanıyla, kumuyla ve tarihi ile ama en güzeli de kuşlarıyla bir turizm, kültür merkezi, haline getireceğiz. Şahsım adına burada çalışan hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT