Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

Atatürk, 85’inci ölüm yıldönümünde anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’nci yıl dönümü münasebetiyle Yalova çeşitli programlarla anıldı. 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’nci yıl dönümü münasebetiyle 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma programı sırasıyla; Vali Dr. Hülya Kaya, Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, siyasi parti il başkanları, dernekler ve sivil toplum kuruluşları tarafından yapıldı.

Yas Sergisi açılışı yapıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 85’inci yıldönümünde, Yalova Belediyesi tarafından düzenlenen Yas Sergisi açılışı yapıldı. Sergi açılışına Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Deniz Albay Cenk Topuz, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ve diğer protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı

10 Kasım’da Atatürk’ün vefatından başlayarak 21 Kasım’da Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine nakline kadar gerçekleşen olaylar; vefatın duyurulması, cenaze töreninin planlanması, katılacak yerli ve yabancı heyetler, çıkarılan kanunlar, İstanbul, Ankara ve taşrada yapılan merasimler, temsil-ağırlama ve her türlü organizasyon gün gün Cumhuriyet Arşivi belgeleri, TBMM cerideleri, resmi, ulusal ve yerel gazete haberleri görücüye çıktı. Ayrıca sergide yapılan sinevizyon gösterisinde; Yalova’da ikamet eden ve geçmişte Atatürk ile anıları olan asırlık çınarların hikâyeleri de gösterime sunuldu.

Oratoryo Gösterisi yapıldı

Termal Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Raif Dinçkök Kültür Merkezinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’nci yıl dönümü münasebetiyle Oratoryo Gösteri düzenlendi.

Oratoryo Gösteri programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Termal Fen Lisesi Müdürü Zeynep Hacıbektaşoğlu yaptı. Hacıbektaşoğlu yaptığı konuşmada; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde, kendisini anmak ve onun mirasına olan, minnettarlığımızı ifade etmek için, burada toplanmış bulunmaktayız. Doğadaki tüm canlar gibi, insanoğlunun da yaşamını bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki, yaşamları boyunca, yaptıkları eserler ve hizmetlerle, yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Yaşamını milletine adayan, savaşlarla yorulmuş bir devletin küllerinden, yeni ve güçlü bir devlet oluşturan, dört bir yanı düşmanlarla çevrili Anadolu’da, başlatmış olduğu Milli Mücadele ile milletlerin haksızlıklar karşısında, mücadeleci bir ruh ile durabilmelerine, ilham kaynağı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünya tarihinin şekillenmesinde de önemli bir rol üstlenen eşsiz bir liderdir. Bugün bizlere düşen görev, Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe doğru, hiç yılmadan ilerlemek olacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bizde en büyük emaneti olan ve bu yıl 100’üncü Yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’ne, her yönüyle sahip çıkacağımıza söz vererek, onu 85. ölüm yıl dönümünde, bir kez daha, rahmet ve minnetle anıyor, konuşmama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle son veriyorum. ‘İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu ‘ben’ kelimesiyle ifade edemem; o ben değil, bizdir. O, memleketin her köşesinde, yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan, aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onları rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri, tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken, Mustafa Kemal odur” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Atatürk konulu şiir, mektup ve resim dalında derece yapan öğrencilere Vali Dr. Hülya Kaya tarafından ödül verildi.

Program ödül töreninin ardından Termal Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’nci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen Oratoryo Gösteri izlendi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT