Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Foto Galeri

Başkan Tutuk, “Cumhuriyet, yeniden dirilişin simgesidir”

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, 100’üncü yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı için tebrik mesajı yayınladı.

Cumhuriyetin, insanların hür iradesi olduğunu kaydeden Başkan Tutuk, “Bugün büyük bir gurur ve mutlulukla; insandan, hak ve hukuktan, adaletten, özgürlüklerden yana olan Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz.

Birçok zorlu savaşlar ve işgaller görmüş ülkemizin kıymetli topraklarına bir bahar gibi gelen

Cumhuriyet, elbette kolay kazanılmamıştır.

Halkın idare ve iradesinden yana olan bu rejim için çok sancılı süreçlerden geçilmiştir. Halkının türlü yokluk ve zorluğunu gören ve önemseyen bir deha önce Meclis’i kurmuş ve ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ demiştir.

O deha, o büyük önder, o Mustafa Kemal Atatürk 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Cumhuriyet demek, halk demektir. İnsanların hür iradesi demektir.” dedi.

Cumhuriyet ile birlikte ülkemize de yeni bir ufkun açıldığını aktaran Tutuk, “Bağımsızlığımızın, vatanın bölünmez bütünlüğünün ve yeniden dirilişin simgesi olan Cumhuriyet, dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir bağımsızlık mücadelesinin sonucudur. Cumhuriyet ile birlikte ülkemize de yeni bir ufuk açılmış, kıymetli halkımız bilim, eğitim, sanayi başta olmak üzere sayısız alanda kalkınma ve aydınlanma yaşamıştır.

Kadın erkek eşitliği, seçme ve seçilme hakkı, laik bir devlet anlayışı, hukukun üstünlüğü gibi kavramlarla tanışmıştır. Cumhuriyet de bu değil midir zaten?

Akıl, bilim, sanat, bağımsızlık, özgürlük, hak, hukuk ve eşitlikten yana, kısaca insan ve insana dair ne varsa ondan yana olan değil midir, Cumhuriyet?

Bu duygu ve düşüncelerle ilkelerinden asla şaşmayacağımız, eşsiz bir miras olarak aldığımız ve çocuklarımıza emanet edeceğimiz Cumhuriyet’imizin 100’üncü yıldönümünü kutluyor; devrimleri ve dehası ile bize bu ufku açan büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta

olmak üzere, Cumhuriyet’in tesisi ve ilerlemesinde emeği bulunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” açıklamasında bulundu.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT