Yerel Gündem Haber Girişi : 15 Eylül 2022 19:44

ÇİFTLİKKÖY'DE OKUL KANTİNLERİ DENETLENDİ

 

ÇİFTLİKKÖY’DE OKUL KANTİNLERİ DENETLENDİ

 

Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Denetim Ekipleri, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetleme yaparak, eksiklikleri bulunanlara gerekli uyarılarda bulundu.

 

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlangıcıyla birlikte, Çiftlikköy’de öğrencilere okul kantinlerinde sağlığa uygun gıda satışı yapılıp yapılmadığının etkin kontrolü amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan İlçe Denetim Ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, tüm okullarda denetimler gerçekleştirdi. Okul kantin ve yemekhanelerinde yapılan gıda güvenliği denetimlerinde ciddi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine görülen eksikliklerin giderilmesi için gerekli uyarılarda bulunuldu. Ekipte bulunan gıda mühendisi ve sağlık teknisyeni, hijyen ve gıda güvenliği kontrollerini yaparken, zabıta ekipleri de işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, fiyat tarifesinin uygunluğu, yasal mevzuata uygun olmayan yönler olup olmadığı açısından incelemelerde bulundu.

 

BAŞKAN SİLPAGAR, “ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIKLI BESLENMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”

 

 

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, ekiplerin “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi” genelgesine göre ilgili kurumlarla işbirliği içinde gerekli denetimleri yaptığını ifade etti. Başkan Silpagar, “Öğrencilerimizin sağlıklı beslenme ortamlarında bulunmasının sağlanması amacıyla bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan İlçe Milli Eğitim, Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi temsilcilerinden oluşan ilçe denetim ekibi ile birlikte Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü, yapılan denetimlerde ciddi bir soruna rastlamadı” diye bilgi verdi.

 

 

Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamıyor. İçme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalan içecekler de, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralanıyor.