Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
eğitim

ÇİFTLİKKÖYLÜ ÖĞRENCİLER GELENEKSEL KAĞIT YAPIMINI ÖĞRENDİ

Çiftlikköy Belediyesi’nin Çevre Koruma Haftası etkinlikleri kapsamında Engelsiz Kafe bahçesinde gerçekleştirilen ‘Geleneksel Türk Kağıdı Atölyesi’ne katılan minik öğrenciler, kendi elleriyle kağıt hamurundan geleneksel Türk kağıdı üreterek güzel bir deneyim yaşadılar.

Dut ağacı liflerinden oluşturulan kağıt hamurunun kullanıldığı atölye çalışmasında, Yalova Belediyesi İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi Sorumlusu ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Aytekin Vural, Kağıt Üretim Teknikeri Fatih Karadavut ve Kaligrafi Sanatçısı Fatma Kebude, Çiftlikköy GSD İlkokulu’nun birinci sınıf öğrencilerine nasıl kağıt yapıldığını uygulamalı olarak anlattı.

Minik öğrenciler, kağıt üretim teknikeri Fatih Karadavut’la birlikte kağıt hamurundan organik kağıtlar üretirken, Kaligrafi Sanatçısı Fatma Kebude de minik öğrencilerin kağıt üretim teknikeri eşliğinde ürettikleri kağıtlara kaligrafik olarak isimlerini yazdı. Öğrencilere Osmanlı’da ilk kağıt üretiminin yapıldığı yerlerden birisi olan Yalova’da kağıt yapım tarihini anlatan kitapla birlikte, isimlerinin yazılı olduğu el yapımı kağıtlar da hediye edildi.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil Yele, çevre koruma haftasına değer katacak etkinlikler gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Miniklerimizi organik kağıtla ve kaligrafi sanatımızla buluşturduğumuz bu atölye çalışmasına vatandaşlarımız da ilgi gösterdi. Kağıdın ülkemizde bundan yüzyıllar önce 1745’te Yalova’daki kağıthanelerde üretildiğini öğrendiler. Çevre haftası etkinliklerimiz çok güzel ilerliyor, hafta boyunca organizasyonlarımız devam edecek” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT