Ulusal Gündem Haber Girişi : 09 Şubat 2023 14:01

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN GAZİANTEP'TE SON DAKİKA ÖNEMLİ MESAJLAR

Kahramanmaraş ve Pazarcık ilçesi, Hatay ve İskenderun ilçesi ile Adana'da dün deprem sonrası çalışmalarla ilgili bilgi alan Erdoğan, afetzedelerle bir araya geldi.

 

Edinen bilgiye göre, Erdoğan bugün de depremlerden etkilenen yerlerde incelemelerde bulunmak üzere Esenboğa Havaalanından Gaziantep'e gitti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep'te son dakika konuşma yaptı;

 

Konuşma sırasında birçok konulara değinen Erdoğan "Bugün Meclis'te yapılacak oylamayla 10 ilde OHAL yürürlüğe girmiş olacak" şeklinde konuştu: "Hasar tespitle birlikte geçiş süreci için vatandaşlarımıza 10'ar bin lira nakdi yardım yapacağız".

Daha sonra Cumhurbaşkanı konuşmasında depremden zarar çeken vatandaşlara geçici süre için 10.000 TL yardım  ve onlar için konteyner kent yapılacağını söyledi: "1 yıl içinde depremde evleri yıkılan vatandaşlara yeni konutlar yapılacak".

 

Ardından yapılan konuşmada mevcut durumu fırsat bilerek yağma suçunu işleyen kişilere karşı ağır ceza uygulanacağına da vurgu yapıldı.

 

Hatırlatalım ki, son dakika bilgilerine göre 14. bin 14 kişi hayatını kayıp etti, 63.974 kişinin yaralı olduğu bildirildi. Enkaz kaldırma çalışmalarımız yoğun bir gayretle devam ediyor. 6 bin 444 bina yıkıldı.

 

Haber: Paula Papureanu

 

Haber Muhabiri: Ülker Fermankzı