• Yalova İmes
Ulusal Gündem Haber Girişi : 12 Mayıs 2022 18:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sokak hayvanları talimatı: Çalışmalarınızı hızlandırın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde Türkiye'nin gündeminde geniş yer bulan sokak hayvanlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sokak hayvanları konusunda belediyelerin yetkili olduğunu söyleyerek, çalışmaların hızlandırılmasına yönelik talimatını yineledi.
 

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda partililerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı , sokak hayvanları sorununun çözümü için belediye başkanlarına verdiği talimatı yineledi.

81 İLDE REHABİLİTE EDİLECEK

Erdoğan'ın toplantının basına kapalı bölümünde belediye başkanlarına daha önce sokak hayvanlarıyla ilgili verdiği talimatı yinelediği öğrenildi. Bu çerçevede Erdoğan, belediye başkanlarına 81 ilde kurulacak barınaklar ve rehabilitasyon merkezleri için çalışmalarını hızlandırmaları talimatı da verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise parti merkezinden ayrılırken gazetecilerle yaptığı sohbette, alt gelir grubuna ilişkin bir kampanya yapacaklarını, bunun da yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını ifade etti.

BAKAN KURUM: 8 MİLYON SOKAK HAYVANI VAR

Sokak hayvanlarıyla ilgili Erdoğan'ın talimatlarını yenilediğini aktaran Bakan Kurum, Erdoğan'ın 81 il ve ilçelerde en az 1 barınak yapılması konusunda talimatı verdiğini belirtti. Şu an için yaklaşık 8 milyon sokak hayvanı bulunduğunu söyleyen Kurum, tüm hayvanların barınağa yerleştirilemeyeceğini ancak hepsinin bu merkezlerde rehabilite ve tedavilerinin yapılmasının ardından yaşadıkları bölgelere bırakılabileceğini dile getirdi.