Yerel Gündem Haber Girişi : 09 Mart 2021 13:06

DEVA Yalova’dan Dünya Kadınlar Günü Anma Programı

Demokrasi ve Atılım Partisi Yalova İl Kadın Çalışmaları Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir program düzenlendi. Program kapsamında ilk olarak ildeki kadın esnaflara ve vatandaşlara karanfil ve frezya çiçekleri takdim edildi ardından kadınlar günü için hazırlanmış özel broşürlerin dağıtımı yapıldı. Programa DEVA Partisi Genel Merkez Kurucular Kurulu üyesi ve aynı zamanda Bölge Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş, İl Başkanı Mehmet Demirhan, İlçe başkanları, İl ve İlçe yönetim kurulu üyeleri, İldeki önemli STK temsilcileri ve kadın davetliler katılım sağladı.

 

 

Esnaf ziyaretlerinin ardından DEVA Partisi Yalova İl Başkanlığı parti binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anma Programı gerçekleştirildi. Program İstiklal Marşı ile başladı. İl başkanı Mehmet Demirhan günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmalarının ardından sözü Yalova Koordinatörü Merve Mollamehmetoğlu Keleş’e bıraktı. Keleş : “Unutulmamalıdır ki,  istiklal savaşının Nene Hatun’u, Halide Edip Adıvar’ı, Halime Çavuş’u, bizim kadınlarımızdır. Tarih bu konuda bize şöyle seslenir; Kadının müdahil olmadığı, kafasında yer bulmadığı, hiçbir sosyo- kültürel ve siyasal hareket başarıyı yakalayamaz.” Dedi.

 

 

DEVA Partisi Yalova İl Kadın Çalışmaları Başkanı Leyla Doğru yaptığı konuşmasında kadına verilen değeri vurguladı. Konuşmasında “8 Mart'ı, düğün dernek, çay partisi olarak görmedik hiçbir zaman. Grev haklarını kullanırken çıkan yangın sırasında, üzerlerine kilitlenmiş kapılardan çıkamayarak ölen tekstil işçisi kadınların hazin hatırası kurmuştur bu hafızayı.

 

 

 

(1857) Hatıradan hafızaya, bilgiden bilince yürüyüş, dramatik birikimlerin ve sabırlı hukuk mücadelelerinin neticesinde oluşuyor. Peki Kadın Kimdir diye söze başlayan Doğru: “Kadınla birlikte yuvasını kurdu insan… Kadın derledi toparladı evini, barkını… Kadınla paylaştı, kişi hayatın zorluklarını ve kadınla aştı karşılaştığı engelleri… Kadın, gönül verdiğimiz, hayatımızı paylaştığımız, fani dünyanın zorluklarında en büyük desteğimiz, dert ortağımız ve sırdaşımız eşimizdir.” Dedi.

 

 

Ardından gelen tüm katılımcılara söz hakkı verildi. Katılımcılar arasından Yalova Ticaret Odası 9 Komite Başkanı, Yalova Tenis ve Dağcılık Kulüp Başkanı, TOBB Girişimci Kadınlar ve Altın Kalpler dernek üyesi olan Meltem Engin ve Aktif Hastanesi ve Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Halka İlişkiler Müdürü Ayşen Tüzünataç duygu ve düşüncelerini programda dile getirdi.