Yerel Gündem Haber Girişi : 09 Eylül 2022 18:51

GİRESUNLULAR EL YAPIMI KÂĞITÇILIĞI DENEYİMLEDİ

 

GİRESUNLULAR EL YAPIMI KÂĞITÇILIĞI DENEYİMLEDİ

 

Kâğıthane Belediyesi, geleneksel el yapımı kâğıt üretimi standıyla Giresun Tanıtım Günleri'ne katılarak ziyaretçilere deneyim yaşattı.

 

İstanbul’da her yıl Giresun Federasyonu tarafından düzenlenen Giresun Tanıtım Günleri etkinliğinin 15.si, 1–4 Eylül 2022 tarihlerinde Yenikapı Etkinlik Alanı'nda gerçekleştirildi. Bu yılki ana tema “Turizm” idi.

 

 

Kâğıthane Belediyesi de tanıtım günlerine El Yapımı Kâğıt Atölyesi standıyla katıldı. Standı ziyarete gelen Giresunlular el yapımı kâğıtçılığın tarihi ve bugünü hakkında bilgi alırken aynı zamanda üretim deneyimini de yaşadılar.

 

Ziyaretçilere ustalar tarafından kâğıdın el yapımı üretimi uygulamalı olarak öğretildi. Standı dört günde yüzlerce kişi ziyaret etti.

 

Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin de tanıtım günlerine katılarak Giresunlu vatandaşlarla bir araya geldi. Federasyon Başkanı Muhterem Memiş tarafından karşılanan Başkan Öztekin yöre stantlarını tek tek gezerek vatandaşlarla hasbihal etti.

 

Kâğıthane adını, İstanbul'un Fethi sırasında civarda bulunan kağıt değirmenlerinden alıyor. Kâğıthane Belediyesi bünyesinde kurduğu El Yapımı Kağıt Atölyesi ile 600 yıllık geleneği yaşatıyor.