Yerel Gündem Haber Girişi : 19 Mart 2023 17:11

GÖKÇETEPE – YATAKKAYA ŞELALESİ PARKURU, YALOVA

Gökçetepe-Yatakkaya Şelalesi rotasını 2021 yazında açıldı. Tek yönü 4,5 saat sürüyor. Tamamı işaretli, rehbersiz kolayca yürüyebileceğiniz bir parkur.

 

En sevdiğimiz yanları;


– Toprak yollardan değil insana doğada olduğunu hissettiren patikalardan geçmesi,


– Uzun olması (1-2 saat süren rotalar bizi kesmiyor)


– Güzel bir şelale ile final yapması.

 

Zorluk Derecesi

Parkura gelirsek; zor değil, pek eğim ya da zorlu zemin yok. Sadece şelaleye inen 100 metre zorlayabilir ama o da zaten opsiyonel. Ben ayağımı kırmış olmama rağmen rahatça yürüyebildim.

Parkur başladığı yerde bitmiyor. Yani ya birisinin sizi çıkıştan alması ya da dönüşünü de (4,5 saat x 2) yürümeniz lazım. Ama bu sizi caydırmasın. Her zaman birkaç saat yürüyüp geri dönme şansınız var.

 

 

Yatakkaya Şelalesi

 

 

 

 

Şelale parkurun bitiş noktasına çok yakın. Eğer 4,5 saat yürümeden sadece şelaleyi görmek isterseniz bitiş noktasına gidin. 500 metre sonra şelaleye varıyorsunuz. Ancak patika şelalenin üzerinde kalıyor. Aşağı inmek için 100 metre biraz zorlu bir yoldan yürümeniz lazım.

Tüyolar

  • Yanınızda su götürün mutlaka ama rotanın başında sonunda ve ortasında içilebilen çeşmeler var.
  • Telefon çekmiyor.
  • Son olarak hem kampta, hem de rotada kene spreyi sıkmayı unutmayın. Olur da kene gelirse sakın çekerek çıkartmayın. Kafasının içeride kalması durumunda büyük sağlık problemlerine sebep olabiliyor.

Konaklama İçin: Cevizli Bahçe Kamp

 

Parkur üzerinde kamp alanı bulunmuyor. Kampınızı Gökçetepe-Yatakkaya Şelalesi yürüyüş parkuruna araçla yarım saat mesafedeki Cevizli Bahçe Kamp’a atabilirsiniz. Hem karavan, hem de çadır kabul ediyor

 

 

Haber Paula  Papureanu