Yerel Gündem Haber Girişi : 14 Eylül 2023 11:59

HAYALLERİNİ MAKETE ÇEVİREREK DESTEK VERDİLER

 

11 Şehirde Başlayan 'Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri’ ile Yalova’da ki çocuklar hayallerini makete dönüştürdü. Proje, Yalova Çocuk Tiyatrosu'nda gösterime girdi..

 

Haber/Hanife CÖMEZ

 

Çocukların geleceğin şehirlerine yönelik fikir ve tasarımları derlenerek arşivlenen görseller Ekim ayında MARUF23 kapsamında sergilenecek.

Kanat Haber-Marmara Bölgesi’nin 11 şehrinde yaşayan çocuklar, yaşamak istedikleri çevreleri hayal ediyor. Marmara Belediyeler Birliği ve Arkki Türkiye İş Birliği'yle Marmara Bölgesi’nde yaşayan 7-12 yaş çocuklarının; kapsayıcı, dayanıklı, doğa ile uyumlu ve yaşanabilir bir kent için, yenilikçi çözümlerin üretimine katılımlarını sağlamak amacıyla düzenlenen, 'Marmara’yı Hayal Etmek: Şehirde Yaşam Atölyeleri' Yalova'da da başladı.

 

 

Marmara Belediyeler Birliği ve Arkki Türkiye İş Birliği ile Marmara bölgesinde yer alan 11 şehirde başlayan proje, geçtiğimiz gün Yalova Belediyesi ev sahipliğinde çocuk tiyatrosunda gerçekleştirildi. Düzenlenen proje kapsamında çocuklar, hayallerindeki şehri eğlenerek görsele uyarladı. Çocuklar, hayallerini gerek kâğıda dökerek gerekse çeşitli malzemeler yardımıyla makete çevirerek projeye destek verdi.

Bu proje ile çocuklara; yaşadıkları çevreyi farklı perspektiflerden algılama ve kent mekanını tasarım bakış açısıyla değerlendirme becerisinin kazandırılması hedefleniyor.

 

 

Çocukların ürettiği fikirler ve maket görselleri, 04-07 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek MARUF23’de ziyaretçilere dijital ve fiziksel şekilde sergilenmek üzere arşivlendi.