• Yalova İmes
Yerel Gündem Haber Girişi : 21 Ocak 2022 18:17

Hersek Lagününde KOSKS yapıldı

Hersek Lagününde KOSKS yapıldı

 

Altınova Belediyesi Kuş Gözlem Ekibi, Hersek Lagününde Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) gerçekleştirdi.

Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül başkanlığında Altınova Belediyesi Kuş Gözlem Ekibi, Altınova Hersek Lagününde Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) gerçekleştirdi. Sayımlarda; lagünde, 80 farklı türden toplamda 8.276 birey kuş tespit edildi.

“Rakamlar lagünün önemini ortaya koyuyor”

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül başkanlığındaki ekip, tüm dünyada su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu, sulak alanlarda kümelendikleri ocak-şubat aylarında her yıl düzenli olarak yapılan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) gerçekleştirdi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “Hersek Lagününde görselliği ile misafir severlerin gözdesi olan flamingolar 1215 birey olarak sayıldı. Ayrıca sayısal olarak Elmabaş Patka (320), Fiyu (550), Çamurcun(240), Yeşilbaş(185), Kılkuyruk (63), Kaşıkgaga (51) ve diğer ördek ve su kuşları ile lagünün kuşlar açısından ne denli önemli bir sulak alan olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Ekosistemlerindeki değişimler

Hersek Lagününde Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) hakkında bilgi veren Fatih Bülbül, “Tüm dünyada su kuşlarının mevsimsel göç hareketlerinin en az olduğu, sulak alanlarda kümelendikleri ocak-şubat aylarında her yıl düzenli olarak yapılan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS), su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi için kullanılan temel yöntemlerin başında gelir. Sayımların en önemli özelliği sahip olduğu uzun dönemli bakış açısıdır.

Sulak alanların kalitesi

Aynı alanlarda aynı noktalardan yapılan standart sayımlar, uzun dönemde popülasyon trendlerinin analiz edilmesinde oldukça yararlı olmakla birlikte sulak alanlarının kalitesinin belirlenmesinde de önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

8.276 birey kuş tespit edildi

Altınova Belediyesi olarak yaptığımız 2022 yılı kış ortası su kuşu sayımında (KOSKS), 80 farklı türden toplamda 8.276 birey kuş tespit edilerek kayıtlara geçirilmiştir. Su kuşu olarak da 40 farklı tür alanda gözlemlenmiştir. Kıyı kuşları ve ördek sayısı önceki yıllara göre dalgalı bir seyir gösterirken flamingo popülasyonunun artığı tespit edilmiştir.