Ulusal Gündem Haber Girişi : 20 Mayıs 2023 10:14

İkinci tur için ulaşım seferberliği

İkinci tur seçimlere de yüksek katılım için hem siyasi partiler hem de sivil toplum kuruluşları harekete geçti.

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması seçmen kütükleri yaşadığı yerden farklı yerlerde bulunan başta öğrenciler olmak üzere birçok vatandaşı zorladı. Yüzde 85’lik katılım oranıyla tamamlanan ilk turun ardından ikinci turda da seçmenin iradesinin sandığa yansımasını isteyen pek çok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve gönüllüler ulaşım ücretleri için kampanyalar başlattı. Yurtdışında oy verecek vatandaşların konsolosluklara ulaşımı için de otobüsler organize edildi.

 

DEMOKRASİ BİLETİ

 

AK Parti ve MHP ise ulaşım çalışmalarının il ve ilçe örgütleri üzerinden yerel olarak yürüdüğünü belirtirken CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik çalışmaları şöyle anlattı:

 

“Bizim bu secimler  için Demokrasi Bileti isimli bir çalışmamız oldu. Türkiye’nin dört bir yanından öğrenciler öğrenci belgelerini sisteme giriyor ardından sistem onlara bir bilet hakkı tanımlıyor. İlk turda bu sistemden 160 bin kişi faydalandı. İkinci tur için ise başvurular dün başladı, 3 gün içinde tamamlanacak. Yine bağışlar sayesinde binlerce öğrenciyi oy kullanması için memleketine ulaştıracağız.”

 

Haber Paula Papureanu