Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ekonomi
Ekonomi

Kadınlar da çalışıp, üretip, aile ekonomilerine katkı sağlıyor!

ALTINOVA’NIN KADINLARI ÜRETİMLE GÜÇLENİYOR

Altınova Belediyesi ve Doğu Kalkınma Ajansı, ilçedeki ev kadınlarını üretim zincirine dahil etti.

Yalova’nın Altınova Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Yöresel Ürünler Üretim Merkezi, ev hanımlarının istihdamına ve aile ekonomisine büyük katkı sağlıyor..

Kapasitenin arttırılmasına yönelik yatırımlara devam edilecek. Proje her geçen büyüyor..

Ev hanımlarının istihdamına ve aile ekonomisine büyük katkı sağlayan ve halen 60 ev hanımının çalıştığı Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde üretilen ürünlere talep ise her geçen artıyor. Merkezde üreten kadınlarla bir araya gelen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, hem üretim kapasitesinin hem de istihdamın artması için gerekli tüm desteği sağlayacaklarını söyledi.

Altınova’da ulaşımdan altyapıya, tarihi kültürel mirastan spora kadar her alanda önemli yatırımları hayata geçiren Altınova Belediyesi, ilçede ekonomik ve sosyal hayata katkı sağlayacak projeleri de bir bir devreye alıyor. Altınova Belediyesi ve Doğu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle açılan Yöresel Ürünler Üretim Merkezi ilçedeki ev kadınlarını üretim zincirine dahil etti. Sadece kadınların istihdam edildiği ve Altınova Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi koordinasyonda faaliyet gösteren Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde çalışan kadın sayısı da kısa sürede 60’a çıktı. Kivi ve hurma başta olmak üzere bölgeye has ürünleri kuru meyve, reçel, pestil gibi ürünlere dönüştüren kadınlar, proje sayesinde hem sosyalleşiyor hem de aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Kadın istihdamına katkı..

Türkiye’de kadın istihdamına yönelik örnek projelerden birini ilçeye kazandıran Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’ni ziyaret edip, kivi soyan kadınlarla sohbet etti. Kooperatif Başkanı Fatma Elif Sancaktutan’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Oral, kapasitenin arttırılmasına yönelik yatırımlara devam edeceklerini söyledi. Kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdikleri projenin her geçen büyüdüğünü dile getiren Başkan Oral, “6-7 kadınla başlayan projede çalışan sayımız 60’a kadar çıktı. Belediye olarak üretimden, ürünlerin pazarlanmasına kadar her alanda desteklerimize devam edeceğiz. Çalışanların sürekli burada durmasına gerek yok. Belirli bir program dahilinde gelip, işlerini bitirip ayrılabiliyorlar. Böylelikle kadınlarımız da çalışıp, üretip, aile ekonomilerine katkı sağlıyorlar” dedi.

Hem kazanıyoruz, hem kaynaşıyoruz

Kooperatif Başkanı Fatma Elif Sancaktutan da Altınova Belediyesi’nin destekleriyle 6 ortakla kurulan kooperatifin giderek büyüdüğünü ve ekipman anlamından belediyeden önemli destekler aldıklarını söyledi. Marmara Bölgesi’nde bu tesisin bir örneğinin daha olmadığını dile getiren Sancaktutan, yaklaşık 6 aydır faaliyette olan tesiste bugüne kadar 130 kilo hurma ve 150 kilo kiviyi, reçel, meyve kurusu ve cevizli sucuk olarak işlediklerini söyledi. Kadınlarla el ele verip, tesisi daha da büyütmek istediklerini dile getiren Sancaktutan, “Burada her gün başka bir grupla çalışıyoruz. Hem kazanıyoruz hem kaynaşıyoruz. Yöremizin meşhur kivi ve hurmasını değerlendiriyoruz. Pekmez, meyve kurusu, reçel, sirke, erişte gibi ürün çeşitliliğimizi sürekli artıyoruz. İlk defa kividen cevizli sucuk yaptık ve çok beğenildi. Siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Böyle bir tesisi bize kazandırdıkları için başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.

Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde çalışarak aile ekonomisine destek sağlayan kadınlar da zaten evlerinde sürekli yaptıkları işleri burada yaparak, hem para kazandıklarını hem de yeri arkadaşlar tanıyarak sosyalleşme imkanı bulduklarını belirtti.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT