Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

KATFA-DER’ den muhteşem bir organizasyon, 20 ülke 7 bölge kadınlarının yapmış olduğu yiyecekler sergilendi!

Yalova tarihinde bir STK’nın yapmış olduğu en başarılı program, ‘Kültürler Bu Sofrada Buluşuyor’

Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği, Yalova Üniversitesi Mehmet Okur Kongre ve Konferans Salonu’nun da muhteşem bir etkinliğe ev sahipliği yaptı..

Kadın Kooperatiflerin stant açtı. 20 ülke 7 bölge kadınları yapmış olduğu yiyecekleri sergiledi.

Yalova valisi Hülya Kaya’nın himayesinde, Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği’nin koordinasyonuyla Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi, Yalova İl Özel idaresi, Yalova İl Genel Meclisi, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü paydaşlarıyla gerçekleştirildi. Organizasyon; Yalova İl Tarım Müdürlüğü, İl Göç Müdürlüğü’nün de destekleri ile ‘Kültürler Bu Sofrada Buluşuyor’ adlı program tanıtımı yapıldı.

Yalova’nın protokol erkanını bir araya getiren proje, muhteşem bir final ile katılımcılar, STK başkanları ve halkla buluşturuldu.

Katılımcı Ülke, Rusya İstanbul başkonsolosluğu

Katılımcı ülkelerden Rusya İstanbul Başkonsolosluğu adına Sayın Anton Skvortsov ( konsolos yardımcısı) katıldığı program, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü folklor ekibinin gösterisi ile devam eden programa 20 ülke ve 7 bölgeyi temsilen yemeklerini yapan kadınların video çekimlerinden hazırlanan slayt gösterisi ile devam edildi.

Slayt gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan KATFA-DER başkanı Nurten Anıl, yaklaşık 30 yıldır Yalova’da kadın ve kadının durmalı dair birçok proje ve çalışmaları yaptıklarını, bu projelerin sonunda da kadının kültürel ve sosyal anlamda daha iyi yerlerde olması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Başkan Nurten Anıl, düşündükleri bu tasarıyı planlı bir şekilde ele alarak, 25 Aralık kadına yönelik şiddet gününü ve 18 Aralık Dünya göçmenler gününü kapsayan bir proje haline getirdiklerini söyledi.

Şehir ve mahalle değiştirmenin bile bir göç olduğunu belirten Anıl, “Göçte en çok yara alan kadın ve çocuklardır bunların sosyalleşmesi ve bir araya gelmesi için bir proje geliştirip olgunlaşmasını Sayın valim ile birlikte gerçekleştirdik. Bu projenin sonucunda çok daha güzel gelişmeler bizleri bekliyor. Bir araya geldiğimiz kadınlarımızla bir kooperatif kurup ürünlerimizi daha profesyonelce üreteceğiz. Ayrıca burada yaptığımız bu kültür buluşması etkinliğinin devamında katılımcı ülkelerin her birinin ev sahipliğinde bu programı yurt dışında ülkemizi ve tüm ülkeler kendi ülkelerini temsil edecekler Bu proje artık tamamen Uluslararası bir proje olmuştur. Bize destek veren tüm kurumlarla birlikte Bu projenin yaygınlaşması için elimizden geleni yapacağız. Biz kadınlar birlikte çok daha güzel işler başaracağız. Dernek olarak her zaman il göç müdürlüğümüz ve Aile politikalar müdürlüğümüz ile kadınlara destek olan projeler gerçekleştirdiğimiz için bu yılki projeyi de bu iki müdürlüğümüzü kapsayan proje ile daha da zenginleştirdik ve tüm müdürlüklerimizin katkısı ile Uluslararası bir festival haline gelmesini sağladık başa Sayın valim olmak üzere bize destek veren tüm kurumlarımıza ve arka planda çalışan Gönül veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Rektör, “Böylesine güçlü güzel projelerin her zaman destekçisi olacağız.”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Yalova üniversitesi Rektörü profesör Mehmet Bahçekapılı, kadının güçlenmesinin önemine değinerek bu projenin her zaman destekçisi olduklarını belirtti. Bahçekapılı, Yalova’da kadınlar için gerçekleştirilen 3 büyük program olduğunu ve bunlarda da kadınların güçlerini hissettirdiklerini de sözlerine ekledi.


Vali Kaya, “Projenin gelişmesini destekliyoruz.”

Yalova valisi Dr Hülya Kaya’nın açılış konuşmasında, “KATFA-DER’in yönetim kurulunun ziyaretinde Yalova’daki kadının durumundan bahsederken kadınlar ile ilgili yaptıkları çalışmalardan ve yapmayı planladıkları projelerden bahsettiklerini söyledi. Kaya, “Ziyaret esnasında olgunlaştıran kapsayıcı ve katılımcı bir proje olan kültürler buluşması, Yalova için ve tüm kadınlar için de çok önemli. Dernekte kadınların mutfakta birlikte zaman geçirmeleri çok keyifli olacak. Projeyi bu yönde geliştirmeli. Bunun için gerekli tüm desteği vereceğiz. Katılımcı tüm kadınların emekleri çok kıymetli ve değerli” dedi.

Programın ardından Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Rusya İstanbul başkonsolosuna ve dernek başkanı Nurten Anıl’a Atatürk’ün kahve fincanından hediye etti.

20 ülkeyi ve 7 bölgeyi temsil eden kadınlara hediyelerini Yalova Valisi ve protokol üyeleri takdim etti.
Ayrıca katkı veren kurum müdürlerine emek veren destek veren herkese İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanan hediyeleri Vali Hülya Kaya ve Dernek Başkanı Nurten Anıl takdim ettiler. Program sonunda Yalova Üniversitesi ahçılık bölümü öğrencilerinin, Nene Hatun Kız Meslek Lisesi’nin ve 20 ülke 7 bölge kadınlarının yapmış olduğu yiyecekler sergilendi ve ziyaretçilere ikram edildi. Kadın Kooperatiflerin açmış olduğu stantlarda ilgi gördü.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT