Yerel Gündem Haber Girişi : 12 Eylül 2022 16:52

KKTC HARNUP FESTİVALİNDE ANAVATAN VURGUSU...

 

KKTC HARNUP FESTİVALİNDE ANAVATAN VURGUSU

 

Altınova Belediyesi’nin kardeş belediyesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tatlısu Belediyesi’nin 15.Uluslararası Tatlısu Harnup Festivali, tamamladı.  

 

Tatlısu Belediyesi 15.Uluslararası Tatlısu Harnup Festivaline katılan Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyesi Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Türkiye ile KKTC arasında çok güçlü bir bağ bulunduğuna işaret etti. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da ”Dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen Anavatan Türkiye’nin desteğiyle gelişerek kalkınma projelerine devam edeceğiz” dedi. 

 

“Çok güçlü bir bağ var” 

 

 

Festivalde konuşan Başkan Oral, “Türkiye ile yavru vatan Kıbrıs arasında çok güçlü bir bağ bulunmaktadır. Başarılı proje ve çalışmalarından dolayı Tatlısu Belediye Başkanımız Sayın Hayri Orçan’ı kutluyorum. Misafirperverlikleri için KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'a, KKTC Başbakanı Sayın Ünal Üstel'e, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Erhan Arıklı ve Tatlısu Belediye Başkanı Sayın Hayri Orçan'a çok teşekkür ederim” diye konuştu. 

 

Hersekzade Camii’nin minyatürü sergileniyor 

 

 

Altınova Belediyesi tarafından Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin orjinaline sadık kalınarak gerçek boyutlarda küçültülmüş minyatürü, Tatlısu Belediyesi’nin önemli bir projesi olan Minia Kıbrıs’ta sergilenmek üzere hediye edildi. Minyatür, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral tarafından Tatlısu Belediye Başkanı A. Hayri Orçan’a teslim edildi. Hersekzade Ahmet Paşa Camii Minyatürü, alanda sergilenmeye başlandı. 

 

“Anavatan ile işbirliği” 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar festivalde yaptığı konuşmada, “Dünyada yaşanan olumsuzluklara rağmen Kıbrıs Türk halkı olarak mücadeleyi sürdürerek geleceğe umutla bakabilmenin ve Anavatan Türkiye’nin desteğiyle gelişerek kalkınma projelerine sahip çıkmanın gerekliliğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, Tatlısu Belediyesi’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti. 

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen yetkililere de seslenerek; “Sizlerle her türlü iş birliği içerisinde birlikte çalışabilmek ve tecrübe paylaşımı yaparak karşılıklı ilişkileri geliştirerek yatırımlarla halkımıza umut ve ekonomik refah verebilmek en büyük temennimizdir” diye konuştu. 

 

Tatlısu Belediye Başkanı A. Hayri Orçan, festival katılımcılarına ve sanatçılara teşekkürlerini iletirken, Harnup Festivaline özgü hediyeler takdim etti.