Yerel Gündem Haber Girişi : 18 Ekim 2021 13:30

KONYALOVA Derneği Pandemi Sürecinden Yeniden Yapılanarak Çıktı

KONYALOVA Derneği Pandemi Sürecinden Yeniden Yapılanarak Çıktı

 

2015 yılında kurulan Konyalova derneği 2018 yılında yaptığı tüzük güncellemesi ile “hemşeri derneği” kimliğinden, odağını Yalova’ya alan bir iyilik hareketi olacak şekilde değiştirmişti. Yapılan bu güncelleme sonrasında pandeminin olumsuz etkilerinden tüm ülke gibi etkilenen dernek yeniden yapılanmasının detaylarını haftasonu düzenlediği kahvaltı ile yeni ve eski üyeleri ile buluşarak paylaştı.

 

2018 yılında ismini “KONYADAN YALOVAYA KÜLTÜR SANAT TURİZM VE EĞİTİM DERNEĞİ” olarak güncelleyen dernek tüzel kişiliği isminde bulunan dört önemli başlığı mevcudiyetinin bulunduğu il olan Yalova’da geliştirmek için faaliyetlerine yön vermeye başladı. Kadim İç Anadolu kültürünün ve sanatının, hoşgörü şemsiyesi altında Yalova’da yansımalarını yaşatarak, turizm ve eğitim katkıları ile gerçek ve ayakları yere basan bir sivil toplum kuruluşu olmayı ana hedefine koyan dernek, ülkenin her yerinden gelen ve Yalova’da yaşamayı seçen üyelerinden oluşur hale geldi.

 

Yeniden yapılanma gayesini “İyilik” tüzel kişisine can vermek olarak belirleyen dernek, bu anlamda çok geniş üye kadrosu hedefi düşünmeden, tek gailesi iyiliğe hissedar olmak olan üyelerle yol alma kararını uygulamaktan taviz vermemeyi düşünüyor.

 

Pazar günü dernek merkezinde buluşan üyeler kahvaltı eşliğinde istişare yaparak bu yıl barınma ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinden birkaçına çözüm üreterek günü sonlandırdı.

 

2021 bitmeden planlanan faaliyetlerinde;

Kültür başlığında: 2022 Şivlilik etkinliği tekrarı

Sanat başlığında: Şeb-i Aruz haftası Tasavvuf Musikisi Konseri

Turizm başlığında: Kasım sonu İç Anadolu Turistik Gezisi

Eğitim başlığında : Öğrenci burs ve barınma sağlama

Olmak üzere dört başlığa dört proje hedeflendi.

 

Dernek mottosunu “Hoşgörümüzle Övünçlüyüz” şeklinde belirten yönetim kurulunu temsilen başkanlık, “Covid19 pandemisinin verdiği negatif etkilerden yavaş yavaş sıyrılırken, tedbiri elden bırakmadan gerçek bir sivil toplum iyilik hareketi olarak Yalovamızda Konyalova Üyeleri, vatandaşlarımıza, ilimize ve ülkemize fayda üretmeye devam edecek” dedi.