Yerel Gündem Haber Girişi : 08 Eylül 2023 14:50

KURNAZ,"YAĞMURDA SU BASABİLECEK YERDE KONUT OLMASI YASAK"

 

Kocaeli, İstanbul, Yalova ve Sakarya'nın önümüzdeki saatlerde yeniden yağış alması bekleniyor.  

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, İstanbul'da sele neden olan yağışlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  

 

"İstanbul'da etkili olan yağışlar nedeniyle birçok ilçe sular altında kaldı.."

İstanbul geçtiğimiz günlerde aldığı ani yağışlar nedeniyle büyük bir felaket yaşadı. Can kaybına neden olan olaylar herkesi üzüntüye boğarken uzmanlar, konu hakkında önemli uyarılarda bulundu. İstanbul ve Kırklareli’nde yaşanan ani yağış ve sel baskınlarını değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, 2030'a kadar böyle bir felaketin tekrar görülme ihtimali olduğunu belirtti. 

İklim değişikliği nedeniyle artık hava olaylarının beklenmedik olaylar olduğunu ifade eden Kurnaz, eskiden 3 gün önceden uyarılar yapılabilirken şu anda yarım saat, 40 dakika içerisinde ani yağışların yaşanabileceğini söyledi.   

Kurnaz, “Bizim kanunlarımıza, yönetmeliklerimize göre yağmurda su basabilecek bir yerde konut olması yasak. Kim kontrol edecek bunu? Belediye edecek, bakanlık edecek, denetleyecek. Kimse kontrol ediyor mu? Hayır. Ana problemimiz bu.” dedi.