Siyaset Haber Girişi : 09 Şubat 2023 07:38

MİLLETVEKİLİ SERTEL’DEN KANAAT HABER’E ÖZEL SON DAKİKA AÇIKLAMASI

"Deprem Kahramanmaraş'ta birçok soruna neden oldu" sözleriyle Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Atila Sertel , deprem bölgesindeki son durumu açıkladı.

 

Milletvekilinin sözlerine göre, Kahramanmaraş'ın yıkılmış durumda olduğunu söyleyen milletvekili, Azerbaycanlı kurtarma ekiplerinin Türkiye'nin yardımına yetiştiğini dile getirdi, “Kahramanmaraş tamamen yıkılmış durumda. Çadırlar henüz gelmedi. İnsanlar üşüyor, barınma sorunu yaşıyor. Kurtarma ekipleri dünyanın her yerinden geliyor. Azerbaycan'dan da gruplar geldi. Onlarla tanıştım. Ancak kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaştırılmasında sorunlar yaşanıyor. Halk çok kötü durumda. Su, ekmek, barınma ve hatta tuvalet sorunları var. İnsanlar kendilerini kurtarmaya çalışıyor.”

 

Sertel’e göre soğuk hava kurtarma çalışmalarını daha da zorlaştırıyor. Sertel, “Belediyenin de yardımıyla bazı yerlerde kurtarma çalışmalarında ilerleme var. Ancak ölü sayısında bir artışı göz ardı edemeyiz. Hâlâ aranmayan binalar var. İnsanlar o binaların yıkıntıları altında kaldı. Bu insanların hayatta olup olmadığını bilmiyoruz. Enkaz altında şu ana kadar hayatta kalmaları mucize. Hava çok soğuk. Geceleri ise hava koşulları eksi 10-15 derece. Soğuk hava durumu daha da zorlaştırıyor.”

 

Hatırlatalım ki, 6 Şubat'ta Türkiye'de 7,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Son bilgilere göre, sonuç olarak 12.391 kişi öldü ve 62.914 kişi yaralandı. Yıkıcı deprem Türkiye'nin 10 ilinde 13,5 milyon kişiyi etkiledi. Yıkılan bina sayısı 6.444.

 

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hayatını kaybedenler için ülkede 7 günlük yas ilan etti. Ayrıca depremin meydana geldiği ülkenin 10 ilinde 3 aylık olağanüstü hal ilan edildi.

 

 

Haber: Ülker Fermankızı