Yerel Gündem Haber Girişi : 22 Mayıs 2023 12:18

NARKO .Yalova Bağımlılık Yapıcı Maddelere Hayır

 

Yalova İl Emniyet Müdürlüğümüz koordinesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekip Görevlilerimiz tarafından  Uyuşturucu Madde Suçlarına Karışan  Şahısların Tespiti ve Yakalanmasına Yönelik Operasyonel Çalışmalar ile Toplumun Bilinçlendirilmesi ve Farkındalık Düzeylerinin Artırılmasına Yönelik Bilgilendirme Çalışmalarımız aralıksız olarak sürdürülmektedir.

 

Ekip görevlilerimiz tarafından yürütülen çalışmalarda Sokak Düzeyinde Uyuşturucu Madde Ticareti Yaptıkları tespit edilen Y.K. V.K. R.D. S.M. A.S. B.Z. R.F. M.F. M. isimli şüpheliler olmak üzere Toplam: 8 Kişi yakalanarak etkisiz hale getirilmişlerdir.

 

Yakalanarak gözaltına alınan şüpheli şahısların ikametgâh, araç ve üst aramalarında;

209 Adet Captagon Sentetik Hap

73.42 Gram Metamfetamin Maddesi

30 Adet Sentetik Ecza Grubu Hap

26.57 Gram Esrar Maddesi

22.44 Gram Skunk Maddesi

12.60 Gram Sentetik Kannabinoid Maddesi

4 Adet Ecstasy Hap

1 Adet Hassas Teraziele geçirilmiştir.

 

Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak Suçundan yürütülen soruşturma kapsamında V.K. R.D. M.F.M. isimli 3 şüpheli  şahıs sevk edildikleri Adli Makamlarca Tutuklanarak Cezaevine gönderilmiştir.

Y.K. S.M. A.S. B.Z. R.F. isimli şüpheliler hakkında Adli Kontrol Şartı Tedbir Kararı uygulanmıştır.

Aynı soruşturma kapsamında yakalanarak gözaltına alınan E.B. M.D. R.K. F.D. H.İ.H. S.K.Q. M.M. A.A.K.isimli şüpheliler olmak üzere Toplam: 8 Kişi hakkında Kullanmak için Uyuşturucu Madde Bulundurmak Suçundan haklarında Adli İşlem Gerçekleştirilmiştir.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı ile Mücadele de; Toplumun Bilinçlendirilmesi ve Farkındalık Düzeylerinin Artırılmasına Yönelik Bilgilendirme Çalışmalarımız kapsamında; İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı  okullarda,20 Narko Anne ve Narkorehber Eğitim Faaliyeti düzenlenerek 600 Kişilik Yönetici, Öğretmen ve Öğrenci Velisi Vatandaşımıza eğitimler vermiştir.

Gençlik Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Gençlik Festivallerinde;

7 Narko-Nokta Standı kurularak çoğunluğu gençlerden oluşanGenel Toplamda; 3500 Kişilikvatandaşlarımıza Madde Bağımlılığı ve Gençlik üzerine bilgilendirmelerde bulunulmuştur. Altınova İlçe belediye Başkanlığı koordinesinde düzenlenen Festival Etkinliklerinde madde bağımlılığı ile mücadelede kurumlar arası işbirliği çalışmaları yürütülerek; Madde Bağımlılığı ile Mücadele sürecine suç ve çıkar odaklarının özellikle toplumun gençlerini hedef kitle olarak görmeleridikkatçekilerek Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine değinilmiştir. “iki şey asla işgal altında olamazdı; biri vatan toprağı diğeri insan beyni.”Çünkü birincisini kaybeden “ulusal bağımsızlığını” ikincisini kaybeden yani bağımlılık yapıcı maddelerin tutsağı olmuş genç beyinler “bilimsel bağımsızlığını” yitirmiş

olurdu. Böyle olunca, ülke ve onun çocukları önce bireysel özgürlüğünü, ardından da yaratıcılık ve üreticiliğini kaybetmiş olurlardı. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesini çıkarmak için sağlam, sağlıklı beden ve ruh yapısına sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle özellikle ülke gençliğimizin uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı maddeler ile zararlı alışkanlıklardan uzak durması hususunda dikkat çekilmiştir.

Etkinlikler süresinceMesajları içeren pankartlar sergilenerek, el broşürleri dağıtılmış, bireysel ve toplu hitaplarda bulunularak Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Toplumun huzur ve güvenliği, çocuk ve gençliğin korunmasına yönelik uyuşturucu arz ve talebinin önlenmesine yönelik mücadelemiz kararlılıkla sürdürülecektir.

Kamuoyuna Duyurulur.

 

Haber Paula Papureanu