Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
eğitim

OKUL KANTİN ÇALIŞANLARINA HİJYEN EĞİTİMİ!

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların kantin, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışanlara 23.01.2024 tarihinde hijyen eğitimi verildi.

Eğitime katılan, 102 okul gıda işletmesi çalışanları aldıkları hijyen belgesini çalıştıkları yerde bulundurmaları gerekecek. Bu belgeler yapılacak denetimlerde çalışanlardan istenecek.

05.02.2013 tarihli Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Yönetmeliği gereğince Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde verilen eğitime 102 okul gıda işletmesi çalışanı katıldı.

Eğitimin açılış konuşmalarını yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İş Yeri Sağlığı ve Güvenliği Birimi Şube Müdürü Hüseyin Yılmaz ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet Tırnakçı açıklamalarında,  Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde yayımlanan “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Desteklenmesi” konulu genelge ile öğrenci, kursiyer ve çalışanlar için sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulmasının hedeflendiğini ifade etti.

Eğitime katılanlara, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri/Okul Sağlığı Sorumlusu Hülya Taşlık, 10.11.2020 tarihli ‘Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesine Dair Genelge’ uyarınca eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler hakkında bilgi verdi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli Veteriner Hekim Hamza Okutan ise, 05.02.2013 tarihli Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği uyarınca gıda işletmelerinin özel hijyen gereklilikleri, personel hijyeni ve gıdaların hazırlanması, depolanması, satışı ve sunumu, içeriği ve uyulması gereken kuralları anlattı.

Okul Gıdası Logosu Kullanımı ile İl Toplum Sağlığı Müdürlüğünden Dr İdil İlke Aslan Sağlıklı Beslenme, Gıda Zehirlenmesi ve Kişisel Hijyen Eğitimi konularında işletme çalışanlarını bilgilendirdi.

Gıda işletmesi çalışanlarına sunum eşliğinde ayrıntılı bilgiler verildikten sonra eğitime katılanlara ilerleyen tarihlerde hijyen belgesi verileceği kaydedildi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT