Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ekonomi
Ekonomi

ORGANİK ATIKLAR GÜBRE OLARAK EVLERE DÖNÜYOR!

Vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı!

Yalova’nın Altınova Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Kompost Üretim Tesisi sayesinde son 2 ayda çöpe gidecek 2 tona yakın organik atık, 600 kilo komposta dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı.

Pazarcı esnafından büyük destek. Çöpe gidecek malzemeler kompost olarak evlere geri dönüyor!

Hazırlanan kompostlar, yarım kiloluk paketler halinde isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılırken, Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçede önemli bir geri kazanım sağlanmış oldu.

Örnek çevre projeleri..

Altınova’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak amacıyla önemli yatırımları hayata geçiren Altınova Belediyesi, örnek çevre projelerine Kompost Üretim Tesisi’ni de ekledi. Semt pazarlarındaki meyve sebze atıklarının yanında bağ ve bahçelerdeki organik atıkların çöpe gitmek yerine ekonomiye kazandırılması amacıyla yaptırılan Kompost Üretim Tesisi, 2 ay önce devreye alındı. İlçede kurulan semt pazarında oluşan organik atıklar, görevliler tarafından düzenli olarak toplandıktan sonra tesise getiriliyor. Burada organik atıkların içine yabancı bir madde karışıp, karışmadığı dikkatle kontrol edildikten sonra, atıklar talaşla karıştırılıp, kompost makinesine atılıyor. Farklı evrelerden geçen organik atıklar, sonunda özellikle evlerde saksılarda kullanılan komposta dönüşüyor. Makineden çıkan kompost elenerek, 500 gramlık paketlere dolduruyor. Hazırlanan kompostlar isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor.

Atıkları sıfırlıyoruz..

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, sıfır atık projesi kapsamında hayata geçirdikleri önemli bir çevre projesi olan Kompost Üretim Tesisi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne Altınova Belediyesi olarak tüm güçleriyle destek verdiklerini dile getiren Başkan Oral, “Sıfırdan başlıyoruz’ temasıyla yürüttüğümüz sıfır atık projelerinden biri de kompost üretim tesisi. Pazar yerlerinde veya bahçelerde oluşan oraganik atıkları burada kompost haline getiriyoruz. Özellikle evlerinde çiçek yetiştiren vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kompostları burada üretiyoruz ve vatandaşlarımıza da ücretsiz dağıtıyoruz. Projeye pazarcı esnafımızdan da büyük destek geliyor. Onların da katkısıyla çöpe gidecek malzemeler kompost olarak evlere geri dönüyor” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT