Ulusal Gündem Haber Girişi : 08 Şubat 2023 12:33

RABİA ÇELİK, ADANA'DA YAŞANAN DEPREM HAKKINDA KONUŞTU

Türkiye’nin 10 ilinde büyük bir yıkıma neden olan, binlerce insanın hayatını kaybettiği, on binlerce kişinin yaralandığı Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin hasarı giderek büyüyor. Kanaat Haber'in Adana muhabiri Rabia Çelik, depremden ağır bir şekilde etkilenen Adana ili hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Çelik, "Beşinci katta yaşıyoruz. İki büyük deprem yaşadık. Deprem merkezi yerin 7.5 buçuk derinliğinde. Düşünün ki, Van depremi bile yerin 17 km derinliğindeydi.
İlk deprem 7.8 gücünde ve tam bir buçuk dakika sürdü. Gözümüzün önünde binalar iskambil kağıtları gibi dökülüyordu. İkinci deprem 7.7 gücünde oldu. Tam 50 saniye sürdü. Çocukların ve kadınların feryadı hala kulaklarımda. Çok soğuk. Depremden kaçmak üzere kurtulmak için soğukta donmayı göze alan çocukları düşünün. Adana en az asar alan bölgeler sırasında ama onunla beraber çok yıkım var. En üzücü olan o ki, çok kaybımız var. Aileler tümden yok oluyor. Dün Adana'da sadece Azerbaycan'dan olan arama-kurtarma ekipleri çalışıyordu. Azerbaycan'dan olan arama kurtarma ekipleri çok insana yardım etti, çok insanı kurtardı. AFAD bölgede yok. Sadece bugünden itibaren insanlara yardımlar başlanıldı. Bugüne kadar sivil insanlar birbirlerine yardım ediyordu. En çok insanların battaniyelere ihtiyacı var. Hastanelerde küveçler yetmiyor. Battaniyelerin çoğunu çocuklara sarıyorlar. Durum çok acı." şeklinde konuştu.

 

 

Haber: Ülker Fermankızı

Haber: Muhabiri Paula Paureanu

Görüntüler: Rabia Çelik