Ulusal Gündem Haber Girişi : 07 Şubat 2023 17:44

ROMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİN'İN YARDIMINA TÜRKİYE TEŞEKKÜR ETTİ

Romanya Büyükelçiliği'nin duyarlı TEŞEKKÜR

 

Bükreş'teki Türk Büyükelçiliği, depremden zarar çekenlerin aranmasına yardımcı olmak için gönderilen yaklaşık 60 kişiden oluşan müdahale ekibi için Romanya'ya teşekkür etti.

 

"Teşekkürler Romanya! Kıymetli yardımlarınızı asla unutmayacağız. Emeklerini takdir ediyor, başarılarının devamını diliyoruz" dedi.

 

Hatırlatalım ki, Türkiye'ye ilk destek Azerbaycan'dan geldi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı doğrultusunda, Türkiye'de meydana gelen şiddetli depremin etkilerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Acil Durumlar Bakanlığı'na (MES) bağlı esnek kurtarma ekipleri, kardeş ülkeye gidenler, Kahramanmaraş'ta arama kurtarma faaliyetlerinde bulundu.

 

Türkiye'de meydana gelen şiddetli depremin etkilerinin ortadan kaldırılması ve arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na bağlı 420 personel kardeş ülkeye gönderilmiştir. Bugün Azerbaycan'dan Türkiye'ye iki yardım uçağı daha gönderildi.

 

Uçaklardan biri ile Dışişleri Bakanlığı'na ait her türlü tıbbi malzeme ve teçhizatla donatılmış seyyar sahra hastanesi sevk edildi. Hastane, kabul-ayırma, laboratuvar, ameliyat ve yoğun bakım üniteleri, 3 yardımcı konteyner ve 3 hava dolu modül olmak üzere 4 fonksiyonel birimden oluşmakta olup, en ağır yaralı ve hastaların muayene, ameliyat ve tedavisi için uygun koşullar sağlanmaktadır. Gezici sahra hastanesinde Dışişleri Bakanlığı'na bağlı profesyonel sağlık personeli görev yapacak. Hastane gerekli tüm ilaç ve müstahzarlarla donatılmıştır.,

 

Enkazdan zarar gören insanları barındırmak için ikinci uçakla çadırlar, yatak takımları, ısıtıcılar ve diğer ekipmanlar gönderildi. Aynı zamanda Azerbaycan Ordusuna bağlı bir grup askeri sağlık personeli Türkiye'ye doğru yola çıktı.

Büyük Britanya

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Türkiye'ye başsağlığı diledi ve her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

 

"Düşüncelerim Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte. İnsanları depremden kurtarmak için cesurca çalışanlara özellikle teşekkür ediyoruz. Birleşik Krallık olarak elimizden geldiğince yardıma hazırız." İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 76 kişilik arama kurtarma ekibinin gönderildiğini duyurdu.

 

İsviçre

İsviçre, arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere deprem bölgesine 80 kişilik bir ekip gönderme kararı aldı.

 

Avusturya

Avusturya, Türkiye'ye 80 asker ve 25 özel arama kurtarma timi gönderecek.

Fransa

Fransa, Türkiye'ye 139 arama kurtarma görevlisi göndereceğini açıkladı.

Macaristan

Macar hükümeti bu zor günde Türkiye'nin yanında olduklarını belirterek deprem bölgesine 50 kişilik bir kurtarma timi gönderecek.

Çekya

Çek Cumhuriyeti, Türkiye'ye 68 kişilik bir arama kurtarma ekibi gönderdi.

Yunanistan

Yunanistan Acil Durumlar Bakanlığı, arama kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere 21 itfaiyeci ve 2 arama kurtarma köpeği ile özel araçlar göndereceğini bildirdi.

Bulgaristan

 

58 kişilik Bulgar uzman kurtarma grubunun Türkiye'ye hareket edeceği ve grubun kurtarma çalışmaları için donanımlı 20 araçla gideceği açıklandı. Ayrıca Türkiye'ye 1000 adet nevresim takımı göndermeye hazır olduklarını söylediler. Yardıma ek olarak, Bulgaristan 1.000 battaniye ve 1.000 çarşaf gönderecek. Acil durum stoğu, 300 adet mutfak seti, 300 adet aile tipi çadır, 300 adet ısıtıcı, 1.000 adet şilte ve 3.000 adet battaniyeden oluşan bir yardım eki hazırlamak için kullanılacaktır.

Arnavutluk

Arnavutluk Savunma Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre, aralarında arama kurtarma personelinin de bulunduğu 7 araç ve 53 kişilik bir grup Türkiye'ye gönderildi.

Hollanda

Hollanda, deprem bölgesine 65 kişi ve 8 kurtarma köpeğinin uçakla gönderileceğini duyurdu.

İspanya

İspanya, 90'dan fazla kurtarma ve sağlık ekibinin iki askeri uçakla Türkiye'ye gönderileceğini duyurdu. İspanya'daki "Sınır Tanımayan İtfaiyeciler" örgütü gibi bazı sivil yardım grupları, 10-15 kişilik gruplar halinde yardım için Türkiye'ye gideceklerini söylediler.

Polonya

Polonya ve Türkiye 76 itfaiyeci ve 8 kurtarma köpeği gönderecek.

NATO

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'ye desteğini dile getirerek, "Türkiye ile tam dayanışma içindeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile temas halindeyim. Şu anda NATO müttefikleri destek için seferber oldu."

 

Amerika Birleşik Devletleri

ABD Başkanı Joe Biden, merkezi Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen deprem nedeniyle ekibine Türkiye'deki durumu yakından izlemeye devam etmeleri ve gerekli tüm yardımı yapmaları talimatını verdi.

 

Rusya

Kremlin, Türkiye'nin güneyinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu ifade ederek, ülkenin bu felaketten en az hasarla çıkması temennisinde bulundu.

 

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, depremle bağlantılı olarak 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan 2 adet Il-76 uçağını Türkiye'ye gönderdi.

 

Japonya

Japonya Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Acil Kurtarma Ekibi'nin 3 üyesi ile 15 ek uzmanın Türkiye'ye gönderildiğini bildirdi.

İsrail

Depremden bu yana İsrail'den Türkiye'ye destek mesajları geliyor. İsrail liderliği, doğal afeti ortadan kaldırmak için gerekli tüm yardımı sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Dışişleri Bakanı Eli Cohen, acil yardım paketinin hazırlanmakta olduğunu kaydetti.

"Bu sabah Türkiye'ye inen İsrail kurtarma timi. Gece boyunca Türk kurumlarıyla iş birliği içinde askerlerin kabulünü organize eden Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına teşekkür ediyoruz, sahra hastanesini de düzenlemeye hazırlanıyoruz. ," İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen bugünkü gönderisinde söyledi.

İblis

Çin lideri Xi Jinping, 10 ilde meydana gelen depremle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziyelerini iletti. Resmi Pekin Türkiye'ye yardım teklifinde bulundu.

Lübnan

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, enkaz altında kalan insanları kurtarmak için Türkiye'ye ekip gönderebileceklerini açıkladı.

Filistin

Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim, Türkiye ve Suriye'ye arama kurtarma ve sağlık ekipleri göndereceklerini söyledi.

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Türkiye'ye desteğini dile getirdi. Hindistan'ın Türkiye halkıyla dayanışma içinde olduğunu ve bu trajedinin aşılması için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Öte yandan Hindistan Başbakanı tarafından yapılan açıklamada, eğitimli arama kurtarma köpekleri ve özel ekipmanlarla donatılmış 100 kişiden oluşan Ulusal Afet Müdahale Gücüne bağlı iki ekibin gönderileceği belirtildi.

Pakistan

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, merkezi Kahramanmaraş olmak üzere 10 ilde meydana gelen depremlerde can ve mal kaybı yaşanması nedeniyle ülkesinin Türkiye'ye arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi göndereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Pakistan'ın bu zor zamanda Türk kardeşlerine yardım etmek için her şeyi yapacağını söyleyen Şerif, Türkiye'ye arama kurtarma ekibi, doktor ve sağlık personeli gönderileceğini kaydetti. Ardından 36 kişilik arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi taşıyan 2 adet C-130 nakliye uçağı Türkiye'ye gönderildi.

Toplamda 69 ülke ve 13 uluslararası kuruluş Türkiye'ye arama kurtarma ekipleri ve diğer insani yardımları gönderdi.

6 Şubat günü yerel saatle 16.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde ve saat 13.24'te Elbistan ilçesinde 7.7 büyüklüğünde iki deprem kaydedildi. Son bilgilere göre depremde 3 bin 419 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 534 kişi de yaralandı. Enkazdan 8 binden fazla insan kurtarıldı.

 

Haber Paula Papureanu

 

Haber  Ülker Fermankızı