Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri
Foto Galeri

Tarihin en soğuk günü Sarıkamış Harekâtı

Takvimler 1914 yılını gösterdiğinde Kars’ı Ruslardan geri almak için Sarıkamış yakınındaki Allahuekber Dağlarında harekata katılan 60 bin asker donarak şehit oldu!

Osmanlı Ordusu bu dağlarda, 60 bini donma sonucu tam 78 bin şehit verdi. Rus birlikleri de bu savaşlarda 32 bin askerini kaybetti!.

Sarıkamış şehitlerini rahmet ve minnetle anan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Sarıkamış Harekâtı’nın 109. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

22 Aralık 1914’te başlayıp, 15 Ocak 1915’te sona erdi bu harekât, 60 bin askerimiz donarak şehit düştü..

Başkan Oral mesajında harekatı şu cümleyle açıkladı; “Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda, Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşullarıyla karşılaştı. Genelkurmay Başkanlığı’nın kayıtlarına göre, 60 bin asker; şiddetli soğuk, açlık ve yetersiz giysiler nedeniyle şehit düştü.”

“Çok büyük kayıplar verildi…”

Sarıkamış’ın Dağları’nın Türk Devleti’nin, Türk Tarihi’nin, Türk Vatan’ının tarihi dönümlerinde olduğunu söyleyen Başkan Oral, “Sarıkamış harekâtında, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna düşmanın yanı sıra zorlu iklim ve arazi koşullarıyla da mücadele eden Mehmetçik, bu amansız mücadelenin sonunda çok büyük kayıplar verdi. Her türlü şartta ve koşulda, hiçbir mazeretin ardına sığınmayan Mehmetçik, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmişti. Allahuekber dağlarında soğukta, zor şartlarda bu vatan için canlarını seve seve feda eden Mehmetçiklerimizin, Sarıkamış harekâtı bir fedakârlık ve kahramanlık örneğidir. Bu vesilesiyle, Sarıkamış Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT