Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

TEMA YALOVA GÖNÜLLÜLERİNİN ALTINOVA ÇIKARMASI

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği, gönüllülerine Hersek Lagünü ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi gezisi düzenledi.

TEMA GÖNÜLLÜLERİNİN İLK DURAĞI DİLBURNU DENİZ FENERİ..

Yapılan restorasyonun ardından Altınova Belediyesi tarafından ziyarete açılan Dilburnu Deniz Feneri Müzesi, aynı zamanda Türkiye’de fener hayatının anlatıldığı tek müze olma özelliği de taşıyor. Helenistik Döneme kadar uzanan tarihini kara ve su altı kazalarıyla gün yüzüne çıkarmaya çalışan Altınova Belediyesi, Osmanlı dönemi yapısı olan ve 1863 yılında Fransızlar tarafından inşa edilen tarihi deniz fenerini de müze olarak kent siluetine kazandırdı.

GÜNÜN İKİNCİ DURAĞI HERSEK LAGÜNÜ..

TEMA Gönüllüleri 5 Ocak “Dünya Kuş Günü” nü lagünde flamingolarla kutladı. Yalova Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan ve zengin ekosistemleri içinde barındıran kuş çeşitliliği ile ülkenin önde gelen sulak alanlarından biri olan Hersek Lagünü, Türkiye’de yaklaşık 500 kuş türünün 255’ni barındırıyor. Yıl boyunca alanda flamingoları görmenin mümkün olduğunu söyleyen tema gönüllüleri, kış aylarında 1500’ü geçen sayıda kuş türünü lagünde izleme imkanı buldu.

İl Temsilcisi Arzu Demir; “Hersek Lagünü, çok değerli bir sulak alan ekosistemidir. Başta su kuşları olmak üzere pek çok türün barınma, beslenme ve üreme alanı olarak büyük önem taşır. En kalabalık olduğu zaman kış mevsimi. Alan her ilk ve sonbahar döneminde Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki yüz binlerce kuşun geçtiği göç yolu üzerinde. Alanda özellikle denizle göl arasındaki kıyı şeridinde koloni halinde üreyen önemli kuş türleri bulunmakta. Bunlar kara gagalı sumru, sumru, akdeniz martısı, poyrazkuşu, küçük halkalı cılıbıt ve gümüş martı. Hersek Lagünü kış mevsiminde barındırdığı çok sayıda Flamingo ile de Marmara bölgesinde önemli bir konaklama yeri” dedi.

Lagünden Hersekzade Ahmet Paşa Camii’ne geçen TEMA Gönüllüleri mimarisinde kesme taş örmeciliği ağırlık olan cami ziyareti sonrası bahçesindeki dört yüz yıllık sakız ağaçlarının gölgesinde grup fotoğraflarını çektirdiler.

GÜNÜN SON DURAĞI TIBBİ AROMATİK BİTKİLER BAHÇESİ OLDU..

  40 dönüm ekim alanında 140 olan bitki çeşit sayısını bu sene 300 ün üzerine çıkması bekleniyor.  İlk defa hasat edilen bitkilerin kendi tohumlarından fide üretmeye başlandı. 4 farklı bitki üzerinde yapılan çalışmalarda,  Özellikle ön plana çıkan Nane, Kudret Narı, Melisa ve Şeker otunun da üretimini yapılıyor. Toplamda 40 hektar alanda 28 dönümü ekili alan mevcut olup 12 adadan oluşan bahçede kendi türünden veya yakın türlerinden özenle seçilmiş bitkiler yetiştiriciliği yapılıyor. Yaklaşık 170 Tıbbı bitki ve 50 ‘ye yakın ağaç ve çalı grubu mevcut. Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi’nin  tamamı tıbbı, aromatik, boya ve baharat bitkilerinden oluşuyor.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, gezinin düzenlenmesinde destek olan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’a, her ziyaret noktasında TEMA gönüllülerini büyük bir ilgi ile karşılayan belediyenin rehberlerine ve kuş gözlemcisi Fatih Bülbül’e verdikleri bilgi ve ev sahiplikleri için teşekkür ederek, birlikte umut yeşertmeye devam edeceklerini söyledi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT