Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

Ticari araçlar için kış lastiği kullanım zorunluluğu başladı! CEZA 2 BİN 568 LİRA

Altınova İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği ve Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği ekiplerince ortaklaşa kış lastiği uygulaması ve servis araçları denetimi yapıldı..

Altınova İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği ile Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği ekiplerince ortaklaşa, kış lastiği uygulaması ve servis araçları denetlendi. Ticari araçlar için kış lastiği kullanım zorunluluğu, Türkiye genelinde 1 Aralık’ta başladı.

Otobüs lastiklerinin kumpas ile ölçülerek polis ekiplerince incelendi.

1 Aralık’ta başladı..

Altınova İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği ve Altınova Belediyesi Zabıta Amirliği ekipleri, 1 Aralık itibarıyla zorunlu kış lastiği uygulamasının başlaması nedeniyle denetim yapıldı. Denetimde, kış lastiği takıp takmadığını, lastik diş derinliklerini ve evraklarını kontrol etti.

Otobüs lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve diş derinliklerin 4 milimetre şartına uyup uymadığı “kumpas” adlı aletle ölçülerek polis ekiplerince incelendi.

Ekipler otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçların lastiklerinin 1,6 milimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerin lastiklerinin ise 4 milimetre kuralına uyup uymadıklarını kontrol etti. Öte yandan uygulamada servis araçları da denetlendi.

Cezası, 2 bin 568 lira..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemeleri kapsamında, 1 Aralık-1 Nisan döneminde, tüm ticari araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmamasına karşın kış lastiğinin kullanılması öneriliyor.

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2023 yılı için 2 bin 568 lira ceza uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2024 itibarıyla güncellenecek.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT