Ulusal Gündem Haber Girişi : 06 Haziran 2023 12:53

Türk vatandaşları için Almanya'dan vize açıklaması

Şu sıralar medyaya sık sık yansıyan vize krizi haberlerine Almanya Ankara Büyükelçiliği'nden açıklama geldi. Türk vatandaşları için yapılan açıklamada "Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor" açıklaması yapıldı.

 

Almanya Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'deki vize krizi ile ilgili açıklamada bulundu.  2023 yılında yaklaşık 100 bin Schengen vizesi verildiğini duyurarak, "Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor" açıklamasını yaptı.

 

AÇIKLAMA TWITTER'DAN GELDİ

 

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir'deki Alman dış temsilcilikleri Ocak-Mayıs 2023 döneminde yaklaşık 100 bin Schengen vizesi vermiş olmaktan gurur duymaktadır. Bu sayı 2022'nin aynı dönemine göre yüzde 50 oranında artmış ve yeniden pandemi öncesi 2019 yılındaki seviyeye ulaşmıştır. Buna ek olarak, 2023 yılında 18 binden fazla ulusal vize düzenlemiş bulunuyoruz. Almanya şu anda dünyanın hiçbir ülkesinde Türkiye'dekinden daha fazla vize vermiyor. Bu, vize birimlerindeki 112 çalışanımızın özverili çabaları sayesinde mümkün olmaktadır" denildi.

 

 

Haber  Paula Papureanu