Yerel Gündem Haber Girişi : 25 Ocak 2023 15:46

ULAŞIM ÜCRETLERİ ÖĞRENCİLERİ ZORLUYOR

2023 yılının ilk ayında uygulanan zamlar, şehir içi minibüs ücretlerine de yansıdı. Ulaşım ücretlerine yapılan fiyat artışları neticesinde, Yalova'da yaşayan öğrenciler zorluk yaşadıklarını dile getirdi.

 

21 Ocak 2023 tarihinde Yalova şehir içi minibüslerine gelen zamların ardından tam kişi fiyatı 7 TL'den 9 TL'ye, öğrenci indi-bindi fiyatı 6 TL'den 7 TL'ye yükseldi.


Yalova'da eğitim görmekte olan öğrenciler, Kanaat Haber gazetesi muhabirine sorunlarını dile getirdiler. Yalova Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesinde eğitim gördüğünü ifade eden Berat Deniz gazetemize yaptığı açıklamada, "Yalova'da ulaşımın yalnızca dolmuşlar ile olması, bizi onları kullanmaya mecbur kılıyor. Dolmuş ücretleri de benzin fiyatlarının artması ile beraber gelen zamlardan dolayı oldukça pahalı bir hale geldi. Belediye'nin kendi otobüsleri ile bir kartlı sistem getirmesi, öğrenciler açısından oldukça faydalı olabilir. Çünkü bu şekilde maddi olarak oldukça zorlanıyoruz." şeklinde konuştu.

 


Yalova Üniversitesi'nde eğitim gören başka bir öğrenci, "Ben Çınarcık'ta oturuyorum. Çünkü Yalova Merkez'de kira fiyatları çok pahalı. Çınarcık-Yalova arası 12 TL. Eğer merkezde işim olursa, o gün 40 TL yol ücreti harcıyorum. Bu yüzden de karnımı doyuramadığım zamanlar oluyor. Belediyenin öğrenciler için kesinlikle bir şey yapması gerekiyor." dedi.

 


Yalova'da lise öğrencisi olduğunu belirten başka bir öğrenci ise, evinin okula uzak olduğunu, ancak ulaşım ücreti vermemek adına, güneşli havalarda yürüdüğünü dile getirdi. 

 

Muhabir: Furkan Karahasan
Muhabir: Paula Papureanu