Yerel Gündem Haber Girişi : 20 Şubat 2023 10:52

VALİ MUAMMER EROL BAŞKANLIĞINDA DEPREM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Vali Muammer Erol başkanlığında Yalova İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda Deprem Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya Vali Muammer Erol’un yanı sıra Yalova Belediye Başkan V. Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Bahçekapılı, Vali Yardımcıları Mehmet Bahattin Atçı, Aziz Mercan ve Mustafa Asım Alkan,  İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Ali Naci Binici,  İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Daire Amirleri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Muammer Erol; “Bildiğiniz gibi Türkiyemiz büyük bir depremle karşılaştı. 10 ilimiz bu depreme bizzat maruz kaldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ne kadar çok birbirine bağlı olduğunun bir göstergesi olarak da geriye kalan 71 vilayetten 10 ilimize yardım kampanyaları yapıldı. Hala da devam ediyor. Bu yardımlar gördüğümüz kadarıyla bir müddet daha devam edecek.

 

Oradaki vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermek için bizler burada elbirliğiyle sizlerle birlikte gayret sarf edeceğiz. İhtiyaç olan yardımlar toplanacak oralara göndereceğiz. Oraya gidip çalışan ve halen orada görev yapan arkadaşlarımız bulunmakta.

 

Ayni yardımlar konusunda ise Yalova üzerine düşeni çok iyi bir şekilde yaptı. Çok sayıda gerekli malzemeler toplandı. İş makinaları, konteynırlar, tırlarla gönderdiğimiz diğer malzemeler hakikaten takdire şayan. Ben sizin huzurunuzda tüm Yalovalı hemşerilerime teşekkür ediyorum, minnetlerimi sunuyorum. Bu çok önemli bir faaliyet.

 

Bununla da kalınmadı yaklaşık 5000’ in üzerinde kişi Yalova’ya geldi. Gelenler çoğunlukla yakınlarının, arkadaşlarının ya da akrabalarının yanında kalıyorlar. Diğer vatandaşlarımız ise kamu misafirhanelerinde ya da otellerde kalıyorlar.

 

İl merkezinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde, ilçelerimizde ise Kaymakamlıklar bünyesinde Depremzede İrtibat Ofislerini kurduk. İlimize gelmiş veya gelecek depremzede vatandaşlarımızın kayıt altına alınması yapılacak yardımlarının organizasyonu açısından önem teşkil etmektedir.

 

Ardından toplantıda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin tarafından ilimizde misafir edilen depremzedeler hakkında yapılan sunum sonrasında önümüzdeki günlerde afet bölgesine yapılacak yardımlar hakkında istişarelerde bulunuldu.

 

Görüş ve önerilerin sunulmasının ardından toplantı sona erdi.