Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

VEREM TARAMASI İLE HAREKETE GEÇTİLER

KATFA-DER den farkındalık yaratan bir proje daha!

Yalova’mız yemyeşil güzel bir il, orman içinde 50 yataklı bir sanatoryum yapmak zor olmasa gerek!

Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği, farkındalığımızı arttırıyoruz programında bu hafta verem konusuna değindi.

Bu proje ile tüm Yalova halkına ulaşması hedefleniyor..

Ülkemizde her yıl, Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan haftada, toplumun tüberküloz (verem) hastalığı hakkında bilgilendirilmesi ve dikkatinin çekilmesi amacıyla Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası etkinlikleri düzenlenmekte. Bu sebeple KATFA-DER Verem Savaş Derneği İl Başkanı İnciser Yakut”u ağırladı.

Ocak ayının ilk haftasının Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası olması sebebiyle KATFA-DER’in konuğu verem Savaş Derneği İl Başkanı İnciser Yakut oldu. Yakut, kamu yararına çalışan dernekler hakkında bilgiler vererek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde her yıl, ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta verem haftası olarak bilinmektedir. Toplumun tüberküloz (verem) hastalığı hakkında bilgilendirilmesi için “Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir. Tüberküloz hava yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bir akciğer hastalığı olarak bilinmesine rağmen tüm doku ve organlarda görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık aslında herkes de var olan ama yetersiz gıda ve hijyen olmayan koşullarda ortaya TV çıkabilen oldukça bulaşıcı mikrobu uzun süre ortamlarda asılı kalarak bulaş olarak diğer insanlara da geçmektedir. Çoklu ilaçların düzenli kullanılması halinde %95-99 oranında iyileşme sağlanan hastalığın tedavi süresi ise 6-24 ay arasında değişebilmektedir. Hastayı, ailesini ve çevresini etkilemesinin yanısıra uzun tedavi sürecinin olması hastayı sosyal hayattan da uzaklaştırır.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre;

“Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri tüberküloz basili ile enfekte olup bunların %5-10’uda aktif hastalık gelişmektedir. 2021 yılında, dünya genelinde yaklaşık 10,6 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmış ve 1,6 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de 2022 yılı verem hastası 9851 olarak görülmekte bunlardan 5648’i erkek 4.203’ü kadındır. 2023 yılı Yalova verem hastası sayısı ise 55’tir. Bu hastalar çoğunlukla yeterli gıda ve hijyen malzemesine ulaşamayan hijyen ortamlarda yaşayamayanlardır. Tüberküloz, bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan ölüm sebepleri arasında COVID-19 hastalığından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Biz verem Savaş Derneği olarak hastalara elimizden geldiğince maddi yardım yapmaya çalışıyoruz çünkü bu hastalığı tedaviye ulaşmaları için hastaneye gidebilmeleri için çoğunun maddi durumları el vermemekte onların yol paralarını gerekli ihtiyaçlarını yakacak odun kömür gibi malzemelerini yiyeceklerini temin etmesinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sağlık bakanlığı ve Aile Sosyal Hizmetler bakanlığı ortak olarak çalışmalar yapmakta Bu hastalar için Verem Savaş dispanseri de hastaların ilaçlarını bizzat her gün kendileri iletip içirip süreci kontrol altında tutuyorlar çünkü hastalığın tedavi edilip daha fazla kişiye bulaşmasını engellemek çok önemli.”

Verem Savaş Derneği İl Başkanı İnciser Yakut, Verem Savaş dispanserlerinde ücretsiz tarama testleri yapılmakta olduğunu sözlerine ekleyerek, bunu yaptırmak isteyen herkesi dispanserlere davet etti.

KATFA-DER başkanı Nurten Anıl, “Biz dernek olarak farkındalık çalışmalarında önem veriyoruz Bu bağlamda yapmayı hedeflediğimiz yeni projemizi de burada açıklamayı uygun gördüm. Bundan yaklaşık 15 yıl önce Yalova’da kanser taraması hareketini başlatıp bir farkındalık yaratmış yaklaşık 5.000 kadına kanser hastalığı taraması yaptırmıştık. Şimdi de görüyoruz ki verem hastalığı her ne kadar yok farz edilse de yine de etkisini göstermekte ve birçok insan hayatını bu hastalıktan kaybetmektedir ki bu bulaşıcı bir hastalıktır. Günümüz koşullarda yeterli gıdaya ulaşamayan yeterli hijyen malzemesine ulaşamayan az önce dernek başkanımızın da söylediği gibi uygun olmayan koşullarda hayatı tutunmaya çalışan kişilerde görülen Bu hastalık toplumu tehdit etmektedir. Çok kısa sürede yaygınlaşan ve sonucu tedavi edilmezse ölümle biten bir hastalık olduğunu bilerek bunu göz ardı edemeyiz. Bu bağlamda ilk taramayı kendi dernek üyelerimizle birlikte yaptırmayı planlıyoruz önümüzdeki hafta verem Savaş dispanserine giderek ilk etapta 30 kadınımıza verem taraması yaptıracağız. Bunun akabinde tüm derneklere ulaşarak onların da üyelerinin verem Savaş dispanserine gidip tarama testinden geçmesini sağlamayı hedefliyoruz. Projemize destek veren verem Savaş Derneği İl başkanımız Sayın Yakut’unda desteği ile tüm Yalova halkına ulaşmayı hedefliyoruz.

Anıl, Eskiden illerde dispanserler vardı hastalar buralarda uygun koşullarda gereği gibi tedavi edilebilirdi. Maalesef ki bu hastalığın azaldığına inanılarak sanatoryumlar kapatılmıştır. Bu proje kapsamında Tarım Orman Müdürlüğü’nden ve İl Özel İdaresi’nden destek isteyeceğiz. Yalova’mız yemyeşil güzel bir il, orman içinde 50 yataklı bir sanatoryum yapmak zor olmasa gerek Bu konuda da gerekli adımları başlatacağız” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT