Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Foto Galeri

YALOVA BELEDİYESİ’NDEN VATANDAŞA MEMNUNİYET ANKETİ

Resmi sitesi üzerinden vatandaşların ileriye yönelik görüşlerini almaya başlayan Yalova Belediyesi, ‘Vatandaş Memnuniyet Anketi’ ile plan çalışmaları için bir yol haritası çizmeyi amaçlıyor..

Yalova Belediyesi, resmi internet sitesi olan www.yalova.bel.tr üzerinden vatandaşlar için ‘Memnuniyet Anketi’ hazırladı. Başkan Mehmet Gürel’in talimatıyla hayata geçirilen çalışma ile 2025-2029 Stratejik Planı için vatandaşların görüşleri doğrultusunda bir yol haritası çizilmesi düşünülüyor.

İnternet sitesine giren vatandaşlar, Başkan Gürel’in imzası ile “Yalova için 5 dakikanızı ayırır mısınız?” sorusu yöneltilerek anket çalışmasına yönlendiriliyor. QR kod okutularak veya görsele tıklayarak ankete katılabilen vatandaşlara da seslenen Başkan Gürel, şu ifadeleri kullanacak; “Değerli Yalova Halkı, Yalova Belediyesi olarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek ve 2025-2029 stratejik plan çalışmalarında kullanılmak üzere görüşlerinizi önemsiyoruz. Bu anketle, belediyemizin faaliyet hizmetlerini değerlendirebilir, beklenti ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Katılımınız, hizmet kalitemizi artırmamızda bize yol gösterecektir. Anketimize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.”

Yalova Belediyesi tarafından sunulan hizmetler ve faaliyetlerle ilgili düşüncelerin alındığı ankette Yalova Belediyesi Çağrı Merkezi olan 153 Hattı’ndan da memnun olunup olunmadığı görüşü alınıyor. Ankette ayrıca gelecek 5 yılda Yalova’nın nasıl anılması gerektiği, gelecek vizyonunun ne olması gerektiği sorusu yöneltiliyor.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT