Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Foto Galeri

Yalova Kivisinin ilk hasadı yapıldı

Coğrafi işaret tescilli Yalova kivisinin hasadı başladı. Altınova ilçesine bağlı Geyikdere köyünde kivi hasadı için tören düzenlendi..

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Sezer ve Oğuz Gezer’in kivi bahçesinde gerçekleştirilen programa; Vali Hülya Kaya, Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ve il genel meclisi üyeleri, il ve ilçe protokolü katıldı.
Kivi hasadına katılan Vali Kaya, bahçede çalışan kadınlarla sohbet ederek Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar’dan hasatla ilgili bilgi aldı.

“Kivimiz 24 ayar altın değerinde”
Hasat programında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, 2021’de coğrafi işaret tescili aldıkları kiviyi Yalova için 24 ayar altın değerinde olduğunu olarak belirterek, “Türkiye’deki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 30’u Yalova’dan karşılanıyor. Bu yıl hasat verimli geçiyor. Bu sene özellikle tane ağırlığı 80-90 gramın üzerindeki ürünlerimiz çok fazla. Bu da ticari anlamda üreticilerin ürünlerini pazarlamasında çok ciddi avantaj sağlıyor. 2022 yılında Türkiye genelinde 100 bin tonluk rekolte söz konusuydu. Bunun 28 bin tonu Yalova’daydı. Bu sene de hasat tamamlandığında tam rakamlar ortaya çıkacak” dedi.

“Hem ilaçlama hem mekanik yollarla mücadelesi çok önemli”
Son dönemde kokarca adıyla bilinen bir böcek türünün kivilere zarar verdiğini vurgulayan Parıldar, “2018 yılında ülkemize giren ve Karadeniz’den itibaren Marmara Bölgesi’ne de intikal etmiş bir böcek. Hem ilaçlama hem mekanik yollarla mücadelesi çok önemli. Bu konuyu özellikle kivi hasadımızda gündeme getirmek, dikkati bu konuya çekmek istedik” diye konuştu.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT