Yerel Gündem Haber Girişi : 23 Mayıs 2023 13:34

YALOVA TEMA’DAN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK YÜRÜYÜŞÜ

 

 

TEMA Vakfı Yalova Biyolojik Çeşitlilik faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Hamzalı-Beşpınarlar arasında 16 km. lik ŞAKAYIK yürüyüşü gerçekleştirdi.

 

TEMA Yalova Merkez İlçe Sorumlusu Saffet Yıldız, Süleymanbey Mahalle Sorumlusu Gökmen Kılıç, Kadıköy Mahalle Sorumlusu Özcan Demir’in yanısıra TEMA Gönüllülerinden oluşan 25 kişilik TEMA Yalova ekibi Biyolojik Çeşitlilik etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Yalova Belediyesinin tahsis ettiği otobüsle Bursa’nın Orhangazi ilçesine bağlı Hamzalı köyünden Beşpınarlara harikulade bir doğa manzarasında Fahrettin Yurtbay’ın rehberliğinde 16 kilometrelik doğa yürüyüşü yaptılar.

 

 

Yalova’da sadece Mayıs ayında yetişen  ve bir ay kalan  Latince ismi ”Paeoniaturcica” olan Şakayık (Yaban Gülü) larla dolu Beşpınarlar zirvesine çıkan TEMA  ekibi burada bolca vakit geçirerek muhteşem manzaranın tadını çıkardılar ve bol bol fotoğraf çektiler.

 

İl Temsilcisi Arzu Demir etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a

Yaşam ve sağlık için gerekli temiz havanın, gıdanın, gezegendeki su ve besin döngüsünün devamlılığı biyolojik çeşitliliğe bağlı. Dünyamızı yaşanabilir yapan, insanların bu gezegende var olabilmesi ve refahı için vazgeçilmez önemi olan, doğal zenginliğin göstergesi biyolojik çeşitliliğin önemi henüz yeterince bilinmiyor. Biyolojik çeşitlilik hızla yok oluyor ve dünyadaki türlerin %25’inin nesli tehlike altında.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamuoyunu biyolojik çeşitlilik konusunda bilinçlendirmek, farkındalığı artırmak ve insan kaynaklı biyolojik çeşitlilik kaybını en aza indirmek için çalışmaların acilen başlatılması gerekiyor.

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla değişik gruplar ve rotalarda bu tür doğa etkinliklerimiz devam edecek. Temsilcilik olarak; ekolojik turizm alanlarının tanıtımı, korunması ve temizliği adına her türlü katkıyı sunmak ve bilinç oluşturmak en büyük arzumuzdur. Doğa hepimizin ona el birliğiyle sahip çıkmamız ve doğayla uyumlu bir yaşam ana felsefemiz olmalıdır” dedi.