Yerel Gündem Haber Girişi : 06 Eylül 2023 14:03

Yalova TEMA’dan İkizköylülere destek ziyareti

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği, Akbelen Ormanı’nı kömür madenciliğine karşı korumak 

için iki yılı aşkın süredir nöbet tutan İkizköylülere destek ziyaretinde bulundu.  

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, “Akbelen Ormanı, ağaç kesimine rağmen hâlâ canlılık ve çeşitlilik barındırıyor. Bölgedeki orman, ekosistem, su ve üst toprak korunmalı” dedi. 

 

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği’nden oluşan bir heyet 2 Eylül 2023 Cumartesi günü köy halkına destek ziyaretinde bulundu.  

Ziyaret sırasında konuşan TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, “Termik santraller yıllardır bölgenin havasını, suyunu ve toprağını kirletiyor.  

İkizköylüler, Akbelen Ormanının yok edilmesine karşı uzun süredir nöbet tutuyor. Hukuk mücadelesi yürüterek ormanlarını ve köylerini korumaya çalışıyor.  

Akbelen Ormanı’nın da bulunduğu bölgede ağaç kesilmesinin önünü açan orman tahsis izninin iptaline yönelik dava açılmıştı. Dava sürecinde yürütmeyi durdurma kararı verildi ancak bu süreçte hazırlanan üçüncü bilirkişi raporunun ardından yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Akbelen Ormanı korumasız bırakıldı” dedi. 

 

“Kanun korumazsa maden yaşatmaz” 

Geçen temmuz ayında ormanda yapılan ağaç kesimi nedeniyle büyük üzüntü içerisinde 

olduklarını belirten Demir, “İklim kriziyle mücadelede ormanların, doğal alanların ve iklimin 

korunması çok önemli.  

Akbelen Ormanı, ağaç kesimine rağmen hâlâ canlılık ve çeşitlilik barındırıyor. Bölgedeki orman, ekosistem, su ve üst toprak korunmalı.  

Ormanı madencilik faaliyetlerine açan izin iptal edilmeli. Ayrıca biz de TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak ormanlarımızın yasalarla korunması gerektiğini düşünüyor, ‘Kanun korumazsa maden yaşatmaz’ diyoruz” şeklinde konuştu.  

Demir, Akbelen Ormanının doğa ve insan yaşamı için önemini vurgulayarak TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği adına tüm yetkililere çağrıda bulundu.