Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Foto Galeri

Yalova TEMA’dan Biyolojik Çeşitlilik Doğa Yürüyüşü

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği Biyolojik Çeşitlilik faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz Pazar günü Aktoprak-Keramet köyleri arasında 15 km’lik doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

TEMA Gönüllüsü öğretmenler ve İl yönetim ekibinden oluşan 29 kişilik TEMA Yalova ekibi geçtiğimiz Pazar günü Yalova Belediyesinin tahsis ettiği otobüsle Aktoprak – Keramet köyleri arasında üç mevsimin bir arada yaşandığı harikulade bir doğa manzarasında Fahrettin Yurtbay’ın rehberliğinde 15 kilometrelik doğa yürüyüşü yaptı.

Altınova İlçesine bağlı Aktoprak köyünden yürüyüşe başlayan Yalova TEMA ekibi Aktoprak ile Orhangazi ilçesine bağlı Keramet köyü arasındaki orman içinde yaptıkları yürüyüşte bol miktarda meşe palamudu ve mantar da topladı.

“Gönüllülerimizi doğa ile buluşturuyoruz”
İl Temsilcisi Arzu Demir yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’a etkinliklerini gerçekleştirme konusunda verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederken tüm Yalovalıları doğanın muhteşem büyüsünde buluşmaya çağırdı. Ayrıca Demir, “Birleşmiş Milletler Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü bu yıl “#Doğaİçin çözümün parçasıyız” sloganı ile kutlanırken bizler de arazi tahribatı, iklim değişikliği, avlanma ve aşırı yararlanma nedenleriyle gün geçtikçe azalan biyolojik çeşitliliğin korunması gerektiğine dikkat çekmek amacıyla İl Temsilciliği olarak her fırsatta gönüllülerimizi doğa ile buluşturuyoruz.

Yaşam ve sağlık için gerekli temiz havanın, gıdanın, gezegendeki su ve besin döngüsünün devamlılığı biyolojik çeşitliliğe bağlı. Dünyamızı yaşanabilir yapan, insanların bu gezegende var olabilmesi ve refahı için vazgeçilmez önemi olan, doğal zenginliğin göstergesi biyolojik çeşitliliğin önemi henüz yeterince bilinmiyor. Biyolojik çeşitlilik hızla yok oluyor ve dünyadaki türlerin %25’inin nesli tehlike altında. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamuoyunu biyolojik çeşitlilik konusunda bilinçlendirmek, farkındalığı artırmak ve insan kaynaklı biyolojik çeşitlilik kaybını en aza indirmek için çalışmaların acilen başlatılması gerekiyor.

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla değişik gruplar ve rotalarda bu tür doğa etkinliklerimiz devam edecek. Temsilcilik olarak; ekolojik turizm alanlarının tanıtımı, korunması ve temizliği adına her türlü katkıyı sunmak ve bilinç oluşturmak en büyük arzumuzdur. Doğa hepimizin ona el birliğiyle sahip çıkmamız ve doğayla uyumlu bir yaşam ana felsefemiz olmalıdır” dedi.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT