Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Foto Galeri

YALOVA TEMA’DAN TOPRAK YÜRÜYÜŞÜ, “İklim krizine dur!”

İklim Kriziyle Mücadele İçin Toprağı Korumalıyız..

İklim krizine dur denilmezse, sıcak hava dalgaları sıklığını ve şiddetini artıracak, su varlıklarımız giderek azalacak..

  • Ülkemiz, kişi başına düşen 1.347 m 3 su miktarı ile su kıtlığı çeken bir konumda..
  • Ülkemizin, nüfus artışı ve su potansiyelindeki azalma ile birlikte 2030 yılından önce su fakiri bir ülke konumuna geleceği öngörülüyor.”
  • Yapılan araştırmalar, 2070 yılına gelindiğinde Akdeniz Havzası’nın en büyük gölü olan Beyşehir Gölü başta olmak üzere ülkemizin birçok su varlığının yok olacağını gösteriyor.”

TEMA Vakfı Yalova Gönüllüleri Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında Türkiye Çöl Olmasın! sloganı ile toprak yürüyüşü gerçekleştirdi..

TEMA Vakfı bu yıl İklim Krizi, Çölleşme, Kuraklık ve Su ilişkisine odaklanarak düzenlenen etkinliklerinden biri olan toprak yürüyüşüne, Hayrettin Karaca Heykeli önünden başladı. Yürüyüşe Çınarcık Gülkent İlkokulu öğrencileri ve sorumlu öğretmeni ve aynı zamanda Çınarcık İlçe Sorumlusu Olan Orçun Emrah Eren ile İl Yönetim ekibi ve gönüllüler katıldı. Yalova Barosu Başkan ve Çevreci Avukatlar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü Çevre Müdürlüğü Yönetici ve personeli, Yalova İl Özel İdaresi , Yalova İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Müdür ve personeli ve Kent Konseyi de yürüyüşe eşlik ederek destek verdiler.

Ellerinde bayraklar ve dövizlerle Atatürk Caddesi’ndeki Toprak Dede Hayrettin Karaca Heykeli önünde başlayan yürüyüş, Yürüyen Köşke kadar devam etti. Türkiye Çöl Olmasın sloganı atarak yürüyen öğrencilere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi ve alkışlarla tempo tuttular.

Yürüyen Köşk de kurulan standa Erozyonla mücadele farkındalık broşürleri dağıtıldı.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir burada yaptığı açıklamada, “İnsan faaliyetlerinin neden olduğu ekolojik tahribatların ve bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehdit olan iklim krizinin şiddetinin artması nedeniyle Erozyonla Mücadele Haftası’nda bir kez daha “Türkiye Çöl Olmasın” mesajı vererek; iklim krizi, erozyon, çölleşme ve kuraklığın ülkemizdeki olumsuz etkilerine dikkat çekiyoruz. Ülkemizin önemli bir bölümünün çölleşme riski altında. Çölleşmenin en önemli sebeplerinden biri de erozyon. İklim kriziyle artan şiddetli yağışlarsa erozyonu artırarak topraklarımızı yok ediyor. Ülkemizde her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor”, Her yıl olduğu gibi bu yıl da stand çalışmaları – toprak yürüyüşleri ve eğitimler ile bu haftayı geçiriyoruz” dedi.

Su konusunda açıklamasına devam eden Demir Bugün kişi başına düşen 1.347 m 3 su miktarı ile su kıtlığı çeken bir konumda olan ülkemizin, nüfus artışı ve su potansiyelindeki azalma ile birlikte 2030 yılından önce su fakiri bir ülke konumuna geleceği öngörülüyor. Yapılan araştırmalar, 2070 yılına gelindiğinde Akdeniz Havzası’nın en büyük gölü olan Beyşehir Gölü başta olmak üzere ülkemizin birçok su varlığının yok olacağını gösteriyor.Toprak; atmosferden karbonu alan bitkilerin yaşam alanı olmasının yanı sıra en büyük karbon deposudur. Bu nedenle iklim krizinin etkilerini azaltan çözümlerin odağında toprağın korunması yer alıyor. İklim kriziyle mücadele için toprağı korumak hepimizin görevi. “Sera gazı salımının 2030 yılına kadar en az %35 oranında azaltılması, kömür başta olmak üzere fosil yakıt kullanımına son verilmesi ve toprak varlığımızın korunarak çölleşme ile mücadele edilmesi konusundaki çağrımızı yineliyoruz” tüm karar vericilere sesleniyoruz” ifadelerini kullandı.

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT