Siyaset Haber Girişi : 17 Mayıs 2021 13:41

Yalova Termal Belediye'sinde Personel Alımında Usülsüzlük

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır' ın araştırmaları sonucunda Yalova Termal Belediye'sinde personel alımında alenen usülsüzlük yapıldığı anlaşılmıştır. Kamu personeli Memur Kadrosuna alınan kişilerin Yalova Termal Belediye Başkan'ı Hüseyin Sinan ACAR' ın yakın akrabaları olduğu belirlenmiş, işe alınan kişilerin başvuru yapan diğer adaylardan düşük puanlara sahip oldukları ve buna istinaden Beledeyi' ye yöneltilen soruların cevapsız kaldığı anlaşılmıştır. CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Termal Belediye'sine şu soruları sormasına rağmen Belediye yetkililerinden konuyla ilgili herhangi bir cevap ya da açıklama alamamıştır. İşte sorular; 

1- Sınavdan düşük puan alan ancak mülakatla puanı yükselen 7 kişinin, Termal Belediye Başkanı’nın torpili ile Termal Belediyesi’ne memur olarak alındığı iddiaları doğru mudur?

2- Termal Belediyesi’ne memur alımı için mülakat komisyonunda kimler hangi sıfatla görev almıştır?

3- Termal Belediyesi’ne söz konusu memur alımı için kaç kişi başvuruda bulunmuştur? Eksik evrak gerekçesiyle kaç kişinin başvurusu iptal edilmiştir?

4- Termal Belediyesi’ne memur alımı için yapılan sınav sonucunda, 130 kişinin haksız bir şekilde elendiği iddiaları araştırılmış mıdır? Araştırılmışsa sonuçları ne olmuştur?

5- Termal Belediyesi’ne memur olarak alınan 7 kişinin, daha önceden belediyede taşeron/sözleşmeli olarak çalıştığı doğru mudur?

 

Ayrıca CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, belediyenin yaptığı sınava 147 kişinin girdiğini ancak 130’unun “haksız bir şekilde elendiğini” belirterek, “Geriye kalan 17 kişinin mülakata çağırıldığı, yapılan mülakatlar sonucunda sınavdan yüksek puan alanların yerine daha düşük puana sahip 7 kişinin, Termal Belediye Başkanı’nın torpili ile memur olarak işe başlatıldığı iddia edilmektedir” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.