Ekonomi Haber Girişi : 25 Mayıs 2023 10:09

Yatırımcı yurt dışına kaçıyor: TL'de kalmak istemeyen de gitti

Yurtdışı portföy yatırımları 2023 yılının ilk çeyreğinde 3,5 milyar dolar ile rekora koştu. Bu durumun en büyük sebebi olarak, döviz geliri elde etme yollarında azalış görülmesi oldu. Aynı zamanda yatırımcının yurt dışına kaçma sebepleri arasında dışarıya döviz çıkarmanın kolay bir yöntemi olması da etkili oldu.

 

Yurtiçinde bulunan yerleşiklerin, yurtdışındaki portföy yatırımları 3.5 milyar dolar ile tarihinin en yüksek seviyesine yükseldi. Merkez Bankası’nın (MB) geçtiğimiz yıl sonunda bankalardan döviz transferlerine getirmiş olduğu ek yükümlülükler ve yurtiçinde döviz geliri elde etme yollarının azalması yaşanan artışın en büyük sebebi olarak kayıtlara geçti.

 

Vatandaşların, yurtdışındaki portföy yatırımları yılın ilk çeyreği itibariyle tarihi en yüksek seviyesine çıktı. Merkez Bankası'nın verilerine göre; yurtiçi yerleşiklerin yurtdışı portföy yatırımları toplamı 3 milyar 471 milyon dolara yükseldi. Bu 2006 son çeyreğindeki 3.1 milyar doların ardından görülen en yüksek seviye. Geçen yılın ilk çeyreğine göre toplam yurtdışı portföy yatırımları yüzde 52,3, son çeyreğe göre ise yüzde 26 arttı.

 

Uzmanlar hem yurtdışı piyasalardaki yatırım ürünlerine ilginin arttığını ve kolaylaştığını hem Merkez Bankası’nın yurtdışına döviz çıkışta getirdiği zorunlulukları aşma yolu aldığını hem de parasını TL’de tutmak istemeyen ve döviz geliri elde etmek isteyenlerin bu yolu tercih ettiğini vurguladı.

 

 

Habert Paula Papureanu